Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Japan Hojicha


19.12.2011

list
Hojicha je zelený čaj, který pražením získal svou nezaměnitelnou hnědou barvu listu. Zdrojový list bývá z čaje Sencha, nebo častěji z čaje Bancha, zpracováván spolu se stonky a stonky.
list
Hojicha se údajně v Japonsku popíjí k jídlu, nebo po jídlu, osobně mi však přijde vhodná k večernímu nenucenému popíjení, ideální před spaním. Chlebový základ je také dobrý při dietě, jelikož dává pocit nasycenosti. Hojichu mohou pít i děti.
Trochu infa z internetu:
1.4.2006 12:33 - Ivana
http://diskuse.doktorka.cz/caje/
"Kukicha se používá během celého roku - mohou ji pít bez rizika i děti. Hojicha se pak pije hlavně během léta. Za velkých veder je pak vhodné občas zařadit do pitného režimu i čaje zelené.
Hlavním kladem čajů Kukicha a Hojicha je fakt, že se jedná o čaje tříleté, které tedy několikrát prošly střídáním ročního období. Z tohoto důvodu jsou lépe energeticky vyvážené. Ve srovnání s ostatními čaji nezpůsobují v těle kyselou, ale naopak mírně zásaditou reakci. Zajímavý je i jejich obsah vápníku."
list
Suchý list objemný, hnědo-žluté barvy, vůně intenzivní chlebová s praženými prvky. Vzhledově nikterak úchvatné lístky, obyčejnější sorta.
list
list
Vícenálevová příprava:
Kyusu 100ml, 4g, předehřev nádobí - výrazné aroma nahřátého listu - pražené chlebové vůně se sladkým základem.

1. nálev 85°C - 20s - barva nálevu hnědo-žlutá takřka zlatavá. Vůně chlebová a pražená. Základ velice sladký, typicky chlebový s téměř karamelovitými podtóny v závěru chutě. Poměrně lehké pražené prvky - lehké pražení. Toto lehké pražení evokuje čerstvě upečený chléb. Aftertaste krátký až středně dlouhý, chlebová chuť s nepatrným problesknutím karamelových tónů. V závěru je lehce cítit "zelenější" tón, který způsobuje lehčí pražení.

2. nálev 85°C - 15s - výrazně tmavší barva nálevu, nyní již zcela zlatá :-) Podstatně plnější základ, do celkové chlebové sladké chutě se přidal zelenější lehce travnatý tón se stopovými prvky rybích prvků. Je potřeba se na chuť soustředit, aby se to v pozadí za výraznou chlebovitou chutí našlo. Zajímavý netypický celek, rozhodně zajímavé a pro mě příjemné. Závěr chutě opět karamelovitý. Aftertaste dlouhý, chlebový, menší výraznost pražených prvků, opět vykukují zelenější prvky. Závěr karamelovitý velice sladký.

3. nálev 85°C - 30s - světlejší zlaté nálevy, jemná méně pražená chuť, svěží prvky s tóny čerstvě upečeného chleba. Opět prostupují zelenější tóny s ukrytou rybí složkou v pozadí chuťového spektra. Postupné sládnutí ale karamelová chuť v závěru slabší. Aftertaste stále dlouhý, ale jemnější, není tak mocný a plný. Chlebová chuť na patře a slaďounká lehce karamelová složka na jazyku. Dlouhé jemné doznívání.

4. nálev 100°C - 45s - teplejší voda způsobila ztmavnutí nálevu a nepatrné posílení chuťových prvků. Mírné zvýraznění karamelové složky a útlum rybích prvků. Dozvuk vcelku jednoduchý, omezený na základové tóny, ale stále plný celek s příjemným dozníváním.

5. nálev 100°C - 80s - pokles výraznosti, stále příjemný nálev s nejvýraznějšími základními prvky - chlebový základ a lehce travnatý závěr. Karamelové tóny zcela vymizely a rybí chuťové tóny taktéž. Aftertaste prázdný, pouze chlebový.

6. nálev 100°C - 200s - slabý nálev příjemné chlebové chutě, ostatní prvky již přítomné nejsou, nebo jsou velice nevýrazné. Místy prostoupí zelenější složky. Dochuť minimální chlebová.
list
list
Jednonálevová příprava:
Kyusu 100ml, 2g, předehřev nádobí, louhování 6min, 85°C horká voda
Nálev zlatavý - až do hněda. Chlebovo-travnatá vůně. Základ má chlebovou plnou chuť, není tak těžká, jako u jiných čajů, evokuje čerstvě upečený chléb. Při tomto delším louhování se objevují poměrně znatelné travnaté tóny s nepatrně menší výrazností, než chlebová složka. V pozadí chuťě cítím lehký "rybí" tón. Může značit hnojení rybí moučkou. Dochuť chlebová, rychle přechází k trávovým složkám spojeným s chlebou chutí. Později je cítit záblesk rybích prvků. Závěr opět chlebový, příjemná zasyťující chuť ještě teplého bochníku chleba!
list
Vylouhovaný list poměrně tmavý, obsahuje jak stonky, tak listy - ty nejsou celistvé.

list
list
Závěr: Netypická chuť tohoto japonského čaje z Amany, zajímavá změna - rozhodně mě zaujal. Velice vhodné pro čajování v podvečer. Zajímavý je pocit zasycení po vypití tohoto čaje.

Cena: 150,-/100g

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava

Dovezce: Amana

// Poslední recenze před Štědrým dnem: Přeji klidné prožití Vánoc na šálkem čaje, bohatou čajovou nadílku a pevnou ruku při slévání vašich čajů.