Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

 • Jalovec plod

 • Vložil Tomáš Klouda 9.5.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  Info od prodejce:
  Účinné látky
  Éterický olej převážně se sesquiterpeny ( thujopsen, cadinen a troplon ), neobvyklé diterpeny jako sugiol a xanthoperol, lignany (mimo jiné podophyllotoxin ), katechinové třísloviny
  Výskyt
  Pastviny, skaliska, okraje a světliny borových, dubových nebo březových lesů, vřesoviště, rašeliniště
  Dávkování jalovce nepřekračujte. Jalovec nesmí užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvláště při zánětu ledvin. Je nebezpečný i pro těhotné ženy.
  jalovcová pálenka připravená z plodů, tzv. borovička.
  posiluje zažívací orgány a podporuje proplachování ledvin a močových cest. Spolu s flavonoidy uvolňuje křeče.
  nadobi
  nadobi
  Suchý plod voní zajímavou aromatickou složkou, lehce kořeněná, lehce "jehličnatá" složka. Plody jsou mírně scvrklé, menší, než plody trnky. Barva je tmavší namodralá, místy s načervenalou barvou.
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Čajová lžička plodu na degustační sadu (100ml). Teplota vody je 90°C a louhování okolo 5-ti minut.
  Vůně: nepříliš intenzivní, lehce kořeněná, s příjemnými lehce štiplavými tóny.
  Barva: světlá, jen lehce nažloutlá. Výluh bez zlomků, kalu, či drobků.
  Chuť: zajímavé nuance jehličnanů, ušlechtilá lehce kořeněná složka. Základ je sladký s lehkým kořeněným podtextem, hladká dochuť s vytříbeným a nevšedním charakterem. Nejvíce se projevují jalovcové složky v přední/střední části jazyka, příjemné je převalování doušku v ústech.
  Dochuť: po polknutí je spektrum zajímavější, živější tóny jalovce, pravé kořeněné hravé složky, jakoby olejnatá složka zůstává na povrchu úst, později nepatrně štiplavé projevy. Dochuť je středně dlouhá. Intenzitou slabší požitek, ale charakterem je to bylinný výluh, který mě potěšil. Po vypití mám v ústech podobně, jako po konzumaci plnotučné hořčice, lehoulince štiplavé tóny, aromatické složky, které dlouho zůstávají v celých ústech.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 49,-/100g

  Prodejce: bylik.cz