Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • Jahoda-aloe

 • Vložil Tomáš Klouda 3.7.2016, autor Tomáš Klouda
  Info od prodejce:
  Složení: pravý bílý čaj Shou Mei, jablka, jahody (min.3%), aroma, měsíček, aroma aloe (min.1,8%). Může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů.
  Příprava: vodou o teplotě 90°C zalejte čaj v poměru 1,5 dl na čajovou lžičku. Pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 5 minut louhovat. Poté přeceďte.
  Balení: 30 g
  Země původu: Čína

  Suchý list je velice aromatický, skutečně voní po aloe vera (připomíná vůní nápoj touto rostlinou ochucený, jistě si jej vybavíte - plavou v něm kousky) a po jahodách. POněkud přespříliš výrazná vůně, která působí sice zajímavě, ale i uměle. List je obyčejný, základní třída bílého čaje, objemné lístky, hezké jsou malé nasušené jahůdky a kousky nasušeného jablka, to je v této směsce sympatické, taktéž žluté květy měsíčku lékařského krásně svítí mezi tmavšími listy čaje.


  Jednonálevová příprava:
  Konvička rýžový porcelán 250ml, 5g listu, 95°C, 8 minut louhování.

  Vůně: primárně po aloe vera, mírná poměrně přirozená jahodová vedlejší složka, vše má sladko-nakyslý základ.
  Barva: oranžovo-hnědá, trochu kalu na dně misky, ale oceňuji čistý nálev po slévání.
  Chuť: Lehce svíravá složka na jazyku, sladko-hořká základová chuť, primární tóny aloe s o řád méně výraznou jahodovou složkou. Příjemné podtóny bílého čaje v pozadí, které mohly vynikat více, takto je ovoněný základ torchu přestřelený, ale příjemný, pro širokou veřejnost to bude dle mého názoru příjemná kompozice.
  Dochuť: od polknutí se jahodové tóny posunuly více do popředí, nejprve jsou na stejné vlně s aloe vera, poté jsou dokonce v primáru, dochuť středně dlouhá, kolem 8 minut, rychlý spád, po vytracení aroma mírná svíravost, v podtextu příjemné tóny bélého čaje.


  Mokrý list tmavý, hnědavé čajové lístky, místy tmavě zelené + další příměsky (měsíček, sušené plody)


  Závěr: Dle mého vkusu přemíra aromatu, zabilo to základ bílého čaje, ale jak jsem se zmiňoval již u popisku chutě - široké veřejnosti by čaj měl chutnat, základ je mírný, příjemně decentně svíravý, působí hřejivým dojmem a sladké aroma okrášluje základní čaj. Pro nás k domácím sušenkám - viz foto - ideální.

  Cena: Kamenný obchůdek jihlava 33,-/30g (internetová cena 43,-/30g)

  Prodejce: Oxalis