Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Yazd Irán černý

 • Vložil Tomáš Klouda 16.9.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list pravidelný, jak velikostně, tak mírným kroucením. Podle vzhledu je v celku dost stonků listů. Mírně kroucené drátky tmavé barvy - konkrétně šedo-černé, místy nahnědlé flíčky. Vůně je těžká, kořeněná s medovo-ovocnými nuancemi. Zajímavá je skořice a hřebíček, intenzivní vůně.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5

  Dochuť: 3,5-4 / 5

  Cena: ? / 5

  Originalita: 4 / 5

  Praktičnost: 4 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Nahřátý list vůní těžce, medovo-dřevitě se silnou kořeněnou vedlejší vonnou stopou.

  Barva nálevu je do oranžova, bez zlomků, či kalu, čistý nálev.
  Vůně nálevu medová s hřebíčkovo-pepřovou stopkou a ovocnými nuancemi.
  Chuť je v primáru sladká, medová, v pozadí si hrají svou nižší ligu (menší výraznost lehké ovocné tóny s nádechem broskve), podtext kořeněno-dřevitý - skořice a hřebíček - plný a komplexní čaj, spektrum, plnost, stabilita - vše ok. Příprava v testeru ok. Jednonálev v konvičce nutno hlídat čaj louhování a promíchat vrstvy, jinak je základ svíravější.
  Dochuť je plná, dlouhá a medová, stabilní, kulatý základ. Koření je v dozvuku mírnější, náznak skořice, hraje zde broskev, med, později je kontrast medu a skořice. Lahodný výsledek a velmi hřejivý efekt. Doba dozvuku je přes 10 minut, spíše k 15.
  Cenu nemohu hodnotit, ale tyto čaje nebývají drahé, ovšem zde dostupné iránské kusy jsou značně vyčpělé. Originalita - hodnotím vysoko - jedinečný černý čaj plný síly a skvělých kořeněných prvků. Praktičnost - větší list bez kalu, prachu, dobře se připravuji i čistí. Je však náchylný k přelouhování - hrubší tóny. nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Prodejce: Trh ve městě Yazd

  Cena: ? Dar od kamarádky