Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Indega compuesta máta/boldo

 • Vložil Tomáš Klouda 25.2.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Boldo (Peumus boldus) droga - list výrazně podporuje tvorbu žluči a její vylučování. Podává se také při těžkém kašli, svými účinky se podobá kodeinu, avšak nedochází ke vzniku závislosti. Zcela nepřekonatelný je boldo při problémech s dvanácterníkem i dvanácterníkových vředech. Dále bylo prokázáno, že boldo má protizánětlivé a antipyretické (protihorečnaté) účinky. BoldinE je účinný inhibitor syntézy prostaglandinu, který je součástí zánětlivého procesu. A proto se boldo podává podpůrně i při revmatismu. Droga také působí močopudně. Máta je populární jako tradiční lidový lék. Má uklidňující účinky na menstruační bolesti, zklidňuje průjem, nevolnost, deprese spojené s úzkostí , bolesti svalů a nervové bolesti, pomáhá léčit nachlazení, poruchy trávení a je velmi účinná při syndromu dráždivého tračníku, mírní plynatost.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list je sekaný na drobnější části, drobounký a vyšší podíl prachu, pouze větvičky jsou sekány do nejrůznějších velikostí. Barva je zelená do šeda až hněda – khaki a větvičky žlutavé. Vůně primárně mátová s bylinným podtextem, lehounce nakyslá bylinná specifická vůně cesmíny.
  nadobi
  nadobi
  Barva nálevu hnědá, velké množství prachu, kalný nálev, sytá plná barva.
  Vůně nálevu svěží mátová, protahuje při nádechu, jemné bylinné tóny v pozadí, zcela dominuje máta.
  nadobi
  Chuť výrazněji nahořklá, nutno zalévat chladnější vodou, nebo přímo macerovat, zpočátku svíravá stopa, rychle mizí ( jedná se o první doušek, který je vždy svíravější - při zalévání 55/60°C je výsledek lepší) , celek je příjemný, plný. Kontrast sladko-hořké chuti, příjemná kořeněná složka spojená s bylinkami. Zcela oprávněné prvenství ve výraznosti má máta, druhé nejvýraznější tóny zastupují bylinné složky Yerby a usedlé zastrčené tóny bolda.
  Dochuť je na tomto matéčku nejlepší, chuť mi nepřijde až tak úžasná a svěží v porovnání s krajany (Pajarito/Selecta s mátou), dochuť je však parketou tohoto kusu – prolínají se zde všechny bylinné složky ve stejné úrovni, hořkost je méně výrazná, celek je příjemnější, sladko nakyslý s lehkou nahořklostí. Doslova celá ústa jemně chladí pod nálevem s mátou, včetně dásní a prostoru pod jazykem. Dlouhá doba působení mátových složek a pozůstatky bylinných prvků desítky minut. Závěrem se i prvky cesmíny stávají výraznější a jsou v popředí. Oceňuji příjemný „ochranný“ povlak, který si bylinky vytvoří v ústech – svěží působení takřka hodinu.
  nadobi
  Vylouhovaný list drobounký zelinkavé barvy, list pravidelně sekaný, velké množství prachu – trochu nepraktické na čištění, ale vzhled vypadá na pohled dobře.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Enormní výraznost máty, dochuť je božská, chuť lze vylepšit chladnější vodou, stále je však nahořklejší a nedosahuje kvalit ostatních značek. Přesto se však budu k této značce vracet – na studeno je tento kus vynikající a při náznaku nachlazení věřím, že výrazná bylinná dochuť pomůže.

  Cena: 115,00 Kč / 500g