Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Indega

 • Vložil Tomáš Klouda 9.10.2016, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Pochází z velkých a respektovaných plantáží. Obsahuje listy se stopkami ve výběrové kvalitě. Silnější v chuti než Pajarito. Země původu: Paraguay.
  nadobi
  nadobi    Suchý list drobný, velké množství drobného přilnavého prachu, list sekaný taktéž na drobounké částice.
  Barva listu tmavší zelené, žlutavé větvičky.
  Vůně listu hutná, kouřová s nahořklým a nasládlým odérem. Již z vůně je cítit síla a hutnost tohoto kusu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Barva nálevu hnědo zelená, velice kalný nálev.
  Vůně nálevu těžká, kávově těžká, evokuje vůni lógru kávy, v pozadí specifická bylinná složka.
  Chuť silná a hutná, ale přitom zcela bez svíravosti! Mé předpoklady a obavy se nepotvrdily, tedy si vychutnávám skutečně silné maté, jak už tyto z Paraguaje bývají. Fascinující kávovvo-kouřová primární složka, silnější charakter, než Pajarito – jak správně definoval prodejce v popisu. Vedlejší složky po cesmíně, bylinné tóny s příjemnou nahořklostí. Kouřové prvky jsou nasládlé, enormní plnost nálevu, patro a jazyk zalité vyváženou hořkostí. Závěrem se v chuti více posune bylinná chuť do popředí.
  Dochuť nesmírně dlouhá, po vypití cítím chuťové složky v ústech až hodinu. Kávovo-ořechové prvky, plná základová složka doplněná o kouřové tóny a bylinné složky v pozadí. Pomalé odlehčování, později je celek jako klasická káva – „turek“ s příjemnou bylinnou koncovkou.
  nadobi
  Vylouhovaný list drobounký, tmavší zelená barva, mnoho kalu avšak bombilou neprochází větší množství částic, než u jiného kusu.
  nadobi
  nadobi     Závěr: Člověk se pořád učí – Indega mi od prvního kontaktu nebyla sympatická, ochucené kusy nebyly to pravé ořechové – přesto tento čistý kousek Yerby maté našel uznání v mých očích a předběhl i klasické zástupce základních sort z Paraguaje, jako je Pajarito a Selecta. Tento kus může být zajímavou variantou pro „kafaře“, silná hutná chuť připomínající kávu může být to pravé i pro nečajové lidičky :-)

  Cena: 100,-/500g

  Prodejce: Pijumate