10 nejproslulejších čajů Číny

10 nejproslulejších čajů Číny - čaje, které svou chutí zaujali široukou veřejnost, vzácné postavy, či dokonce samotné císaře. K většině z těchto známých čajů se vážou legendy. Hezky zpracované info ke každému z čajů najdete zde:
 • Čínské čaje
 • Tai Ping Hou Kui 2010 - Opičí náčelník


  29.7.2010

  Oblast: China Anhui
  Datum sběru, ani kultivar, na svých stránkách Amana nemá uveden...


  Špičková třída čaje, který patří do desítky nejslavnějších čajů. Čaj bývá sklízen v době, kdy kvetou divoké orchideje, nasaje tedy z okolí vynikající orchidejový nádech.

  List je tmavě zelený, omamně květinovo-"zeleně" vonící. Velmi dlouhé ploché listy (s otiskem po bavlněné látce) - vhodné jsou na přípravu tohoto čaje vyšší, nebo širší nádoby.

  Dávkování: 3-4g/150ml gaiwan, předehřev nádobí. Pro slévání ani nepotřebujete sítko, není co fitrovat, velké listy drobky nepouští.


  1.nálev - 75°C/15s: Po předehřátí i zalití se čaj nádherně rozvoní, opravdu omamně, velice připomíná vůní Dračí studnu. Nálev jen lehce zabarven do zelena. Čerstvost je tu znát, chuť je velice svěží, tento první nálev je lehčí s květinovou chutí (je zde jasně cítit zmíněný orchidejový nádech) a lehkým nádechem nezralého ovoce. Dochuť zatím velmi krátká s květinovými tóny, které postupně sládnou na jazyku.

  2.nálev - 75°C/25s: tmavší nálev, velice znásobená chuť, vynikající plná květinová chuť, naprosto vyvážená, bez sebemenší chyby. Objevují se tu velmi jemné, velice sladké tóny, spíše do medova - ovšem ne typický, spíše taková balzamická chuť. Dozvuk se podstatně prodloužil (4-5minut), květinovo-orchidejová chuť na patře.

  3.nálev - 75°C/30s: opět lehce tmavší nálev s plnějším charakterem. V chuti se více projevují ovocné složky, květinové jsou srovnatelné, ale ustupují. Aftertaste delší (5-6min) také více do ovocna.

  4.nálev - 80°C/45s: stejně silný nálev jako v předchozím případě (zvýšení teploty), ovocnost více výrazná, květinové složky jsou spíše v pozadí. Dochuť stejně dlouhá jako v předchozím nálevu, jen s výraznější ovocností na patře.

  5.nálev - 80°C/60s: mírný pokles chutí, ne tak razantní, ale přesto postřehnutelný. Dozvuk se také zkrátil, nyní je prakticky jen ovocný s jen těžko rozeznatelnou orchidejovou chuťí.

  6.nálev - 80°C/90s: rapidní pokles výraznosti chutí a dozvuku (1-2minuty), ovocnost naprosto převládá, květinové prvky jen náznakem.

  7.nálev - 100°C/180s: nálev zvýšením teploty opět získal sílu, chuťové složky jsou však slabé, lehce květinové, dozvuk kraťoučký.


  Závěr: Velice jemný čaj, bez nejmenší negativní složky, vytéčný pro chvíle relaxace a odpočinku, vhodné na zapíjení zvláštních příležitostí. Tento čaj je spíše pro ty, kteří mají rádi lehké uklidňující nálevy. Oproti minulému roku chuťově slabší.
  Dodavatel: Amana

  Prodejce: Čajovna Kuba & Pařízek