Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

  • Hořká okurka - test - srovnání

  • Vložil Tomáš Klouda 17.2.2019, autor Tomáš Klouda



    nadobi
    Info o thajské hořké okurce:
    POZOR, bylina - jarní sklizeň 2018 - bude skladem v průběhu jara 2018!
    Objednávky provedené do naskladnění byliny jsou předběžné a evidovány jako rezervace.
    výkonnost balení (50 g):
    25 hrnků (cca 5 l nálevu při přípravě na jeden nálev - ředitelný koncentrát), 12,5 až 25 konviček á 0,6 l (cca 7,5 - 15 l nálevu při přípravě na jeden nálev v konvičce), (summa summarum 5 až 15 l nálevu)
    užitečné odkazy:
    - podrobný popis byliny (odkaz v e-shopu na stránku Bitter Melon Tea - doplněk stravy)
    - samostatné stránky byliny (www.BitterMelonTea.cz/index)
    - působení byliny na lidské zdraví (www.BitterMelonTea.cz/zdravi)
    - stručný popis byliny (Čajová školka starého Teamana, TeaDr.)

    nadobi
    Srovnání:
    -Vietnam:

    -Okurka v suchém stavu: vůně je nevšední, připomínající vůní sušené švestky/moruše. Drobnější vybledlejší žlutavo-zelený, lámaný plod. Bez vnitřního středu - okraje okurky.
    -Barva nálevu: Nejsytější tmavší žlutavá barva výluhu. Nejrychleji vsakuje vodu, rychle padá ke dnu.
    -Vůně nálevu: Vůně je sladká, v duchu sušených plodů - švestky - se stopou hořkosti.
    -Chuť: Nasládlý základ, rychle se měnící po poválení doušku v ústech v hořkost přerážející i sladkost. Až nepříjemná (ne nahnilá, ale přezrálá) hutnost okurky, vegetální prvek s výraznou hořkostí a lehkou svíravostí.
    -Dochuť: V dochuti dominuje již téměř jen hořkost, lehké náznaky sládnutí v oslabování výraznosti dochuti. Zpočátku lehce svíravá složka, později tóny švestek s bylinnou specifickou složkou. Poměrně krátká doba dozvuku, dlouho zůstává jen relativně prázdná nahořklost.
    -Vylouhovaná okurka: poměrně měkká, až mazlavá okurka, vybledlá žlutavá barva, plod sedl před slitím na dno.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi


    -Thajsko drcené:
    -Okurka v suchém stavu: vůně není tak nasládlá, jako tomu je u vietnamské okurky, pripomíná vegetální sytou, zralou okurku s hořkou složkou v základu. Sekané žlutavo-zeleno-oranžové svěží kousky.
    -Barva nálevu: světlejší žlutavá, ale poměrně sytá barva výluhu. Nejrychleji probíhá extrakce, sekaný plod má výhodu rychlé přípravy! Na povrchu zůstává 1/3 dužiny, na dno padá část dužiny a všechny zelené slupky.
    -Vůně nálevu: Čistá bylinno-vegetální složka s odstínem dřevinky, čistě hořký základ se zlomkovou nasládlostí.
    -Chuť: silná, výrazná chuť, intenzivní hořkost, plně zralá okurka s typickou "vodnatostí", lehounce kouřová stopka, komplexní působení hořkké, náznaku sladké na jazyku. Působí na mě spíše zásaditě, velmi pitelné!
    -Dochuť: hořká, jako nahořklý konec klasické okurky, specifická bylinná vegetální složka, "vodnatost"/šťavnatost plodu. Velmi dlouhý dozvuk, jemné sirupové nuance v průběhu dooznívání, místy i jako problesknutí pampeliškového medu.
    -Vylouhovaná okurka: poměrně tuhé vylouhované malé kousky, v celku svítí svěží zelená slupka.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi


    -Thajsko celé:
    -Okurka v suchém stavu: vůní připomíná oolong obalený v ženšenovém prášku, bylinný silný základ jemné hořké vůně. Středně velké kousky, žlutavý střed, zelené okraje. Působí nejvitálněji, nejčerstvěji.
    -Barva nálevu: Drobnější plody průběžně sedají ke dnu, část stále plave. Minimum zlomků, i když jsou plody menší, jsou v celku, kvalitní a šetrné zpracování.
    -Vůně nálevu: Slabá ženšenová složka, jako ženšenové kamínky (oolong obalen prachem ženšenu). Příjemná, stabilní, hořko-sladká vůně.
    -Chuť: intenzivní požitek, sladší, než v případě sekané varianty, evokuje mi něco mezi cesmínou velkolistou a ženšenem s kapkou výtečné sladké složky zralé lahodné nasládlé klasické vodou nalité okurky.
    -Dochuť: hořko-sladká dochuť, balanc mezi těmito výraznými složkami, nepůsobí ani svíravě, ani přeslazeně. Pro mě naprosto nejpřijatelnější podoba, ani zásada, ani kyselinka, vše je v souladu. Mocné vegetální prvky, hořké bylinno-vegetální působení nekonečně dlouhou dobu. Nejmocnější a nejdelší požitek. Má svoji osobitost a největší efekt po vypití.
    -Vylouhovaná okurka: Poměrně tuhé kousky, svěží barva, ve vylouhovaném stavu připomíná tuhou houbu.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi


    -Taiwan:
    -Okurka v suchém stavu: opět, podobně, jako u vietnamského kusu, převládá sladkost ve vůni, evokuje kandované ovoce. Velké kusy okurky se středem, podobně, jako u vietnamského kusu vybledlá žlutavá barva.
    -Barva nálevu: Barva výluhu spíše do zelenkava s odstínem žlutavé. Neustále i po x minutách plave na hladině.
    -Vůně nálevu: Kandované, až přeslazené základové tóny s poměrně překrytou ale přítomnou nahořklostí.
    -Chuť: sladko-kyselý základ, lehce připomíná ibišek, náznak hořkosti, po původní bylinné složce, kterou má plod dávat, ani stopy. Náznak vegetálnosti, ale nic zásadního. Relatině stabilní celek, ale kyselinka nepůsobí příliš příjemně. Poměrně plochý celek, evokuje mi přezrálý plod.
    -Dochuť: ibišková dochuť se stopovou hořkostí, náznak typické bylinné kurky, ale rychle se ztrácí. Nejkratší doba doznívání jednoznačně.
    -Vylouhovaná okurka: lehký nadýchaný plod, elou dobu plave, okraje tvrdé, střed měkký, barva vybledlá, okraje mírně zbytkově nazelenalé.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi



    Závěrečné hodnocení:
    ON:
    -Vietnam: **
    -Thajsko drcené: ***
    -Thajsko krájené: ****
    -Taiwan: *

    ONA:
    -Vietnam: *
    -Thajsko drcené: **
    -Thajsko krájené: ***
    -Taiwan: ****

    Kolega:
    -Vietnam: ** (jemná nasládlá chuť, dlouho doznívá, jemná vůně)
    -Thajsko drcené: * (hořká intenzivní chuť, vůně okurková, postupně chuť připomíná slámu, svíravější chuť)
    -Thajsko krájené: **** (lahodná chuť, jemná hořkost, okurková chuť, doznívá po napití příjemná hořkost)
    -Taiwan: *** (jemná chuť, lehce nasládlá, dozvuk lehce okurkový)

    (co jedinec, to originální výsedky, neshodu v topu ale rozvodem řešit nebudeme a s kolegou si občanky neroztrháme :-) )
    nadobi
    nadobi
    Další info od prodejce:
    Jak bylinu vnímám:
    Momordika - Hořká okurka či Hořký meloun (MUDr. Jonáš, 2014) je pro mě vynikajícím pitím, hodícím se pro každou příležitost. Dělá mi dobře po těžších jídlech a volím ji, když zrovna nevím jaký čaj si dát (zejména když jsem pravým čajem "přepitý"...:-). Chuť nálevu je hořká. Nepodobná hořkosti čokolády, piva či pelyňku. Je to zvláštní hořkost. Vyvolavá mi v ústech neobtěžující hořký vjem. Hořkost je příjemná a dlouhotrvající. Dle mého soudu jde o hořkost vysloveně svébytnou, kombinovatelnou s ostatními chuťovými vjemy (sladkost, kyselost, slanost i "umami") a nelze ji najít v jiné pochutině.
    Kvalita je nebo není, ... stačí na to selský rozum:
    Nevím jak Vy, ale já při koupi špičkové věci požaduji špičkovou kvalitu. Jdu-li realizovat své nákupní rozhodnutí, předem si zjistím alespoň základní informace. O možných kvalitách Moordiky se dočtete na stránce kvalita / recenze.
    Možné působení byliny na zdraví:
    Zdravotní účinky byliny, nelze na tomto místě uvést. Výslovně to zakazuje Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 s účiností od 14. 12 2012. Prodejce nesmí u doplňků stravy a potravin (kam léčivé rostliny patří) uvést jakákoliv tzv. "zdravotní tvrzení" kromě těch, která schválí přímo Evropská Komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Proto najdete kompletní informace o Jiaogulanu jinde - pod odkazem Popis účinků bylin a čajů nebo na speciálních stránkách byliny: www.bitermelontea.cz/zdravi.htm.
    Doporučená příprava (doplněk stravy):
    4 g (cca jedna polévková lžíce byliny) na 1 l vroucí vody, luhovat 5 minut
    Alternativní příprava (bylinný čaj):
    Půl polévkové lžíce (cca 2 g) byliny zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a luhujeme minimálně 5 minut; bylinu lze luhovat déle - dokud je nálev hořký a chutný
    počet nálevů: 1 až několik - dle chuti, nálev se nemusí slévat celý, lze jej odlévat k pití a dolévat opakovaně vroucí vodou, je-li nálev příliš hořký, lze jej zředit horkou nebo kvalitní studenou vodou.
    Tip na zajímavou přípravu (studené a deštivé dny, zima):
    Do teplého nálevu nakrájejte (rozmixujte) pomeranč nebo nalijte pomerančovou šťávu, přidejte kvalitní rozinky, sušenou moruši apod., vyluhované plátky lze konzumovat, přidat do jídla, polévky, k masu apod.
    Tip na zajímavou přípravu (teplé a horké dny, léto a babí léto):
    Nálev zchlaďte v lednici a použijte ke zhotovení koktejlů = míchejte s pomerančovým, melounovým, borůvkovým, jahodovým či okurkovým pyré.
    Při schvalování byliny k prodeji bylo povolujícím orgánem stanoveno:
    UPOZORNĚNÍ: Není určeno dětem. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy. UPOZORNĚNÍ PRO DIABETIKY: Přípravek může snižovat hladinu cukru v krvi. Maximální denní příjem: výluh ze 4 g byliny.
    Poznámka dovozce:
    V Asii se bylina pije neomezeně - dle chuti a ve větších dávkách, než je v Čechách povoleno. Trpíte-li metabolickým syndromem (nebo některou z "civilizačních chorob"), doporučuji užívání byliny konzultovat s ošetřujícím lékařem (ne proto, že vám může bylina ublížit, ale z důvodu konzumace účinného prostředku normalizující cukr v krvi, upravující jiné tělesné funkce a 100% hubící nebezpečnou bakterii Helicobacter pylori, kterou má v žaludku skoro 50% české populace).
    Spotřeba na "jeden hrnek" (200 ml): 2 g
    Spotřeba na konvičku (600 ml): 2 - 4 g
    Doporučená léčebná spotřeba: min. 4 g / den
    Doporučená preventivní spotřeba: 4 g / den
    Direktivně stanovený (povolený) maximální denní příjem: 4 g


    nadobi
    Cena: 232,-/50g

    Prodejce: Nepustiltea.cz