Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • Horká hruška

 • Vložil Tomáš Klouda 14.11.2013, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Složení: pravý černý čaj, hrušky (min.6%), skořice, mandle, aroma, sléz, měsíček. Může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů.
  Příprava: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 1,5 dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 2-3 minuty louhovat. Poté přeceďte.
  Balení: 60 g
  Země původu: Srí Lanka
  nadobi
  Suchý list poměrně hezký, drobný, ale tříděný, bez prachu či větších/menších listů čaje, místy plátky kandované hrušky, malé kousky kůry skořice, poměrně bohaté množství květů. Vůně plná, sladko-kyselá s hruškovým základem a plným aromatem svařenéjo vína + náznak rumového aroma. Zajímavý poměrně přirozený a nepřeplácaný charakter. Barva čajových lístků černočerná, fialové a zlatavé kvítky, žlutavé kandované ovoce - pestrobarevný celek.
  nadobi
  nadobi
  Jednonálevovávová příprava:
  Konvička autorská keramika 500ml, 8g listu, 100°C, 8 minut louhování.

  Vůně: plná sladká vůně s odstínem nakyslé složky po svařáku, lehce kořeněný skořicový podtext s kapkou rumového aroma.
  Barva: červený nálev s náznakem odstínu hnědé. Na dně misky pouze pár zlomků listu a trochu kalu z květů a ovoce.
  Chuť: poměrně plná chuť, lehounce svíravý podtext, základ hořko-sladký, kořeněné příjemné prvky, základ s tóny dřevin a hrušky, poměrně výrazné skořicové prvky v pozadí, celou chuť provází trochu uměle působící aroma evokující svařák a rumové aromam, to trochu drhne na patře. Závěr s komplexnějšími kořeněnými prvky, je cítit i hřebíček (nejspíše díky aromatu), velmi příjemné skořeicové složky, trochu překryté dřevitým výrazným základem, příjemné sladké tóny hrušky - nebýt jich, je nálev mnohem svíravější, takto ale úspěšně zahlazují stopy negativních prvků.
  Dochuť: poměrně dlouhá dochuť, celková doba dochutě k desíti minutám. Ovocné složky po hrušce méně výrazné, primární kořeněné tóny s dřevitostí, příjemné skořicové tóny s rumovým náznakem. Hořko-sladký základ s louhounkou svíravostí. Pomalu, ale jistě charakter ztrácí jiskru a zůstávají překvapivě poměrně svěží sladké hruškové tóny se skořicí v pozadí. V závěru prázdnější tělo, dřevitost nejvýraznější - poměrně ordinérní charakter, pouze lehká ovocná již neurčitá složka a skořicové prvky v pozadí. Nutno uznat, že celek je velmi hřejivého působení, náznak povzbudivého účinku.
  nadobi
  Vylouhovaný list hnědavý, poměrně drobný, nepříliš praktický na čištění, ale mohlo být i hůř :-)
  nadobi
  nadobi
  Závěr: vyloženě zimní záležitost, nejen díky hřejivému účinku, ale i z vůně a chuti tento ovoněný kousek pasuje k vánoční náladě a k obveselení, když nemůžeme svařák pít. Delší louhování, nebo více listu rozhodně nedoporučuji, nejlepší je slít nálev po udaném čase najednou - pakliže necháte v konvičce nálev déle než 8 minut, je celek dost nepříjemně svíravý a dělá se zle od žaludku - pak doporučuji rychle sníst něco sladkého.

  Cena: 59,-/60g internetová cena (jihlavský obchůdek 39,-)

  Prodejce: Oxalis