Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Vietnam – Organic Ha Giang Golden Tippy OP

 • Vložil Tomáš Klouda 15.8.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  “Ha Giang” Golden Tippy OP je organický černý čaj, pocházející z provincie Ha Giang v severním Vietnamu, hraničící s čínskou provincií Yunnan. Plantáže se rozprostírají podél pohoří Tay Con Linh cca 1300 metrů nad mořem. Tato oblast je hornatá se subtropickým klimatem, s výraznými sezónními srážkami, vlhkými léty a suchými zimami. Oblast prošla ekonomickým oživením v roce 2010 s vážnou investicí do komunity. Tento čaj byl zpracován v továrně Cao Bo Factory, která je známá výrobou velmi kvalitních černých a zelených čajů. Cao Bo je jednou z řady rodinných producentů, které zpracovávají čaje tradičními metodami. Některé jejich čaje mají charakter podobný čajům Yunnan. Tento čaj má světle hnědý, rovnoměrně zpracovaný list se zlatými tipsy. Chuť nálevu je lehká, hladká, ale přesto plná a aromatická s náznaky květin a karamelu.

  Země původu: Vietnam
  Nadmořská výška: 1300 m n. m.
  Region: Ha Giang
  Odrůda: Čajovník čínský
  Příchuť: květová, karamelová
  Obsah kofeinu: Střední Varianta: Sypaný čistý černý čaj
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list je poměrně drobný, tříděný OP, pouze mírně kroucené drátky, dlouhé max 1cm. Vůně vydatná, nakyslo-sladká, vůně květin, sladu a náznak skořice - připomíná sladké pečivo. List převážně tmavé černo-šedé barvy, místy nazlátlý tips.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 3 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, 3 min louhování, vroucí voda.
  Nahřátý list: nahřátý list sladký, jako přezrálé liči s tóny květin, při delším napaření mi celek voní, jako pečivo z listového těsta s ananasem :-O komplexní vůně, primárně nasládlá s nakyslým podtextem.
  Vůně: těžší přezrálé ovoce, karamel, náznaky květin. Celkově hutnější působení.
  Barva: Velmi tmavá, hnědavá s odstíny rudé. Na dně misky drobné zlomky listů.
  Chuť: základna jde do šířky, sladká, hořká, lehounce nakyslá! Ovoce, karamel, střípky květin. Sladké nuance exotické marmelády/přezrálých plodů, slabě je cítit li-či, karamel působí vzadu na jazyku a na patře, po stěnách a v přední části jazyka se proplétají do celku jemné liliovité nuance. Hutný a zároveň lehký černý čaj, dokonalá souhra.
  Dochuť: po polknutí chvilkový nahořklejší základ, ale ne svíravý, po minutce dominuje výrazný karamel, nasládlá složka přebírá žezlo a dominu až do konce dochutě. Po pár minutách květinové prvky na stěnách úst, pozůstatky karamelu a sládnoucí složky připomínající ovoce - postupně vytlačí květiny do pozadí. Hravý a výrazný dojezd, absolutně ne hrubý, či nevyrovnaný celek, vyloženě chutná záležitost. Značný hřejivý účinek, lehce povzbudivý efekt.
  //při přípravě 3g/100ml gaiwan snesl čaj dobrých 8 nálevů! Okamžitě "pouští barvu", rozhodně sedí na vícenálevovou přípravu, hravé, chutné, stabilní, vytrvalé - super čaj. Vícenálev s lehčími nálevy, než v testrové přípravě, více květinový základ s karamelem, lehce zde působí v některých nálevech i čokoláda (2-3). V pozdějších nálevech se lehce odkrývají dřevinky, které zase v testru neměly šanci se projevit.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tužší, červeno-hnědá barva listu, zlomky mladých malých listů, v celku poměrně mnoho větviček.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 108,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/