Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

 • 2018 Nepal – Organic SFTGFOP1 Guranse Emerald

 • Vložil Tomáš Klouda 18.8.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Guranse Tea Estate, s krásně smaragdově zelenými čajovými keři, je jednou z nejstarších organických čajových zahrad. V nepálském podhůří Mahabaratských hor dosahuje výšky až 2200 m. n. m. Manažer této zahrady, který po většinu svého života pracuje v čajových zahradách v Darjeelingu a Nepálu, vyrábí oceněné čaje a je respektován pro své bohaté znalosti. Tato prémiová jarní sklizeň má tmavě zelený list. Chuť je mírná a hladká, s jemnou travnatou chutí, připomínající japonské zelené čaje.
  Země původu: Nepál
  Region: Dhankuta
  Nadmořská výška: 2200 m n. m.
  Čas sběru: září 2018
  Odrůda: Yabukita
  Příchuť: travnatá, nasládlá
  Obsah kofeinu: Střední
  Varianta: Sypaný čistý zelený čaj
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní intenzivně, hladkou, sladkou vůní po travinkách a s jemně kořeněným pozadím. Tmavší zeleno-šedavý list s postříbřenými kousky tipsů. List je spíše drobný, malinké mírně kroucené silnější lístky. Velikost listu kolem 0,5cm.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 3,5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Příprava v degustační sadě 100ml, 2,5g listu, 80°C, louhování 3 minuty.
  Nahřátý list: travnaté nuance s lehce vegetální, kaštanovo-bylinnou vedlejší složkou. Sladko-nahořlá vůně s lehkou kořeněnou složkou. Podtext voní trochu jako volně rostoucí pažitka (nádech, zavonění při doteku), či jiné byliny.
  Vůně: kulatá, sladká travnatá vůně s kapkou bylin.
  Barva: tmavší žlutavý nálev, pouze pár zlomků na dně misky.
  Chuť: plná a přitom hladká, dominuje lahodná travnatost. K japonským čajům bych spíše nepřirovnával, kombinace chutí je jedinečná, v celku vystupují zajímavé šťavnaté vegetální prvky různých travin a bylin, sladký základ s příjemnou nahořklostí, která tvoří šířku chutí. Něžné doteky kořeněných složek, hlavou mi hrají vietnamské čerstvé bylinky a zelenina. Kapka štiplavých, náznakem citrusových prvků. Pestrý a lahodný zelený čaj.
  Dochuť: po polknutí zpočátku více nahořklý základ, po chvilce sladký vzestup základových travnatých prvků. Dochuť je dlouhá, lahodná, dobře vybalancovaná. Doslova překypující svěžest, "zelené", právě utržené traviny a byliny. Slaďoučký dojezd s příjemnou travinkou, tvoří skvělé svěží prostředí v ústech. Cítím projevy po vypití přes 15minut od vypití. Výtečný kousek! Poměrně značná míra povzbuzení po vypití, lehce ochlazující účinek.
  Příprava v 80ml shiboridashi, max 3g a prolévání 75-80°C, ale list je kvalitní a snese i vyšší teplotu, s louhováním však pozor, spíše rychle prolévat, není to nezničitelný kus. Lahodný, intenzivní zelený čaj s naprosto typickou charakteristikou pro Indii a Nepál. Obzvláště Guranse je v našich očích proslaveno svou chutí v černé i v tétoo zelené variantě. nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je vizuálně krásný, mladé, svěží, světle zelené lístky, výrazné žilkování, poměrně tuhé lístky a zlomky menší velikosti.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 162,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/