Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Gue-Hua - Květinová bohyně5.10.2009
Taiwanská Květinová bohyně patří do levnějších oolongů z této lokality, avšak chutí je naprosto specifická.
Bližší specifikace: KVĚTINOVÁ BOHYNĚ Taiwan, Gue-Hua Oolong, vícenálevový, květinová vůně okvětních lístků "Osmanthus fragrans"


Čaj je nejlepší připravovat v Gaiwanu. Rozhodně se vyplatí předehřívat nádobí (do prázdného Gaiwanu nalejeme horkou vodu, obtočíme v ní "víčko",pak nalejeme horkou vodu do misek. Vysušíme Gaiwan a nasypeme lístky, které se nádherně rozvoní. Nyní zalejeme lístky horkou vodou. Připomínáme, že tohoto čaje stačí pár kuliček, které se později rozvinou do velkých listů perfektní kvality (viz. foto).


Čaj má chuť částečně do mléčna, částečně do květinova. Rozhodně to není všední zážitek a v okamžiku prvního doušku, nezbývá než zavřít oči a relaxovat.


Jak jsme již říkali, čaj je lepší připravovat v Gaiwanu. První nálev je potřeba trochu déle louhovat (jak jsou lístky svinuty). Začínáme na 90°C. Květinová bohyně celkem vydrží 7-8 nálevů, podle gramáže (cca 4-5g). Ke konci je potřeba prodlužovat dobu louhování a zvyšovat teplotu. Tento čaj překvapivě drží své květinové aroma až do posledních nálevů.


Cena: 30g za 90,-.
Závěr: vzhledem k tomu kolik na jednu dávku potřebujeme kuliček a kolik nálevů čaj vydrží, je tento jemný čaj dobrou volbou.


Prodejce: Čajovna Kuba & Pařízek