Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Guarani Elaborada Con Palo Tradicional

 • Vložil Tomáš Klouda 9.6.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Hned na obalu si nelze nevšimnout známého bojovníka Guaranini. Po otevření balení ucítíme klasické aroma sušiny, která nás bez pochyby dostane. Yerba s lístky, větvičkami a pylem patří mezi tradiční produkty „made in Paraguay”. Paraguayská cesmína opravdově paraguayská.
  Její sušina je různorodá. Guarani Elaborada nemá žádné tajemství. Je hrdý na to, že je tak různorodý. V balení naleznete vysušené lístky, větvičky různých velikostí a klasický pyl. Již po prvním doušku ucítíte lehké dýmové aroma spolu s vůní sušeného mate.
  Jednotné aroma trávy, sena a dýmu svádí naše smysly, a vyvolávájí zvláštní pocit slasti. Je to jakoby čarovná cesta vůní paraguayského slunce, které dodává Guarani Elaborada tak neobyčejnou chuť a aroma. Sušina zalitá vodou má ještě intenzivnější teplé aroma.
  Přirozeně po vychutnání úžasné vůně je třeba také ochutnat nápoj. Chuťově je výtečný. Lehká hořkost spolu s dýmovým aroma tvoří jedinečný zážitek. Povzbuzuje a stimuluje naše smysly tak, že nebudeme chtít pít nic jiného. V nápoji jde také lehce cítit charakteristický pyl, který má úspěch hlavně mezi znalci. Mate nám dodává mnoho energie. Tento přírodní, jemně nahořklý, pylový nápoj se nemá za co stydět. Je to veliká konkurence například pro Pajarito.
  Guarani Elaborada je takové jižní slunce nad cesmínou paraguayskou. V době, kdy si chceme dopřát trochu odpočinku od celodenního shonu, je dobré mít toto yerba určitě po ruce.
  V továrně jsou balené produkty, které obsahují arašídy. Vyvíjíme maximální úsilí, abychom zajistili co nejdéle balení alergenů, ale nemůžeme zaručit, že balené produkty neobsahují stopy alergenů.
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list působí "zeleným" dojmem, svěží po otevření, oceňuji zip sáček, bylinná "čerstvá" vůně cesmíny s pronikavým kouřovým tónem, ale ne uzený, popílkavý, je jiný, možná dle použitého paliva při pálení k vysoušení. Celek je světle zelený, větvičky nažloutlé. Dominuje prach, jemnější mletí, listy různorodé, prťavé i větší, větvičky taktéž.
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 3,5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 3,5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Kalabasa 200ml, 15g listu, 75°C horká voda, opakovaně proléváno.
  Vůně: bylinná se zajímavou decentní kouřovostí a s nádechem citrusu - hořko-nakyslá složka.
  Barva: tmavě hnědavý s odstínem zelené, kalný nálev.
  Chuť: Výrazná chuť, kulatý celek, osvěžující charakter, příjemný balanc kouřovosti a bylinného charakteru. Zajímavé maté, kouřovost zde opět projevuje zajímavé dřevité nuance, jako, kdžy je list "uzen"/vysoušen na zajímavém dřevě. Hořkost výrazná, ale ne hrubá, ostatní složky ji zahlazují. Není to úplně charakteristická chuť paraguayského maté, ale má šmrnc a bude příjemnější i pro začátečníky. Hraje mi tu stopka kůry pomeranče, zajímavá nakyslost v pozadí a v celku to evokuje nádech citrusu.
  Dochuť: Dlouhá, po polknutí stabilní, dlouhé trvání, 12-15min, prach nedrhne v krku při polknutí. Výraznější kouřové složky, ne tak "uzené", ani popílkové, jako je tomu u Colon, Pajarito apod, ale opravdu chutné nuance. Náznakem mi tu poskakuje slupka ananasu u nakyslé vedlejší složky. Bylinná chuť jde ruku v ruce s kouřovostí, intenzivní požitek, ale bez výstřelků, hrubosti, či nepříjemných projevů. Vydatné a chutné maté, které mohu jen doporučit. Značně povzbudivý účinek + design a balení - praktické. Cen více, než příjemná, nepřestřelená, jako tomu bývá u brazilských a argentinských kusů. Jistota dobrého kupu.
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavší zelené barvy, světlé stonky, v tomto stavu je hezky vidět, jak drobný celek vlastně je, značné množství prachu, drobnější stonky.
  nadobi
  nadobi     Cena: 136,-/500g

  Prodejce: Yerbamarket