Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Guang Xi Mei Ren - Krásná dívka


31.10.2011

list
Info od prodejce:
"Guang Xi Mei Ren, Krásná Dívka je poetický název vynikajícího osobitého čaje z province Guang Xi. Bohatě ochmýřené, lehce svinuté lístky po spaření intenzivně voní po exotickém ovoci, připomínají slavný Mi-lan siang Feng-chuang tanchcung. Nálev je žlutozelený, plný, výrazně nasládlý, připomínající čaje jun-nanské. Čaj je silně povzbuzující a vydrží hravě tři nálevy, bez ztráty na intenzitě."
//poznámka: nikde není uveden rok sklizně (dovozce ani prodejce) - podle chutě předpokládám rok 2010.
nadobi
Suchý list objemný, ochmýřený, úzký a podlouhlý ve tvaru jehel, barva zeleno-stříbrná, poměr list/tips, 30na70. Vůně suchého listu těžší, ovocná, přezrálá takřka marmeládová.
list
nadobi
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 90ml/5g listu, předehřev nádobí - těžší sladká vůně po přezrálém exotickém ovoci.
1.nálev 25s/80°C - světle žlutý nálev, nálev intenzivní ovocné vůně, mokrý list voní spíše travnatou složkou s ovocnými podtóny. Vůně z čichátka svěží ovocná s travnatými podtóny a hedvábně jemnou koncovkou. Chuť velice jemná, uvolňující ovocné složky s vyváženou decentní travnatou složkou tvořící pozadí chutě. Velice sladký charakter nálevu, lehounká kořeněná stopka evokující agresivnější exotické ovoce - mango, citrusy. Příjemný přechod na lehce nahořklé travnaté tóny s nepatrnou ořechovou složkou. Aftertaste středně dlouhý se zajímavou ovocnou primární složkou, výrazný travnatý podtón, přechod na lískovo-ořechové tóny a travnatá koncovka. Sladké tělo, místy ozdobené nahořklou chutí.

2.nálev 20s/80°C - nepatrně tmavší žlutý nálev, podstatně výraznější travnatá složka, ovocná chuť po tropickém ovoci je v jedné rovině s travnatou chutí, postupné slábnutí a přechod na ořechové a kaštanové tóny, v závěru velice výrazná travnatá chuť. Dochuť velice výrazná, dlouhá, primární je travnatá složka, pod ní nepatrně zapadlé ovocné agresivnější tóny (mango/citrus), postupné sládnutí a přechod na čisté ovocné prvky. V závěru lískovo-ořechové tóny. Velice povzbuzující účinek.

3.nálev 35s/80°C - opětovné umírnění travnaté složky, ovocná chuť po tropickém ovoci vévodí. Příjemné lehce štiplavě kořeněné travnaté tóny tvoří podtón. Postupný přechod na ořechové složky a v závěru výrazné trávnaté prvky. Dochuť velice dlouhá, začíná na ovocné spleti chutí přezrálého ovoce, postupně přechází do hrubších lehce štiplavých travnatých tónů. Závěr ořechový - mandle, lískový ořech.

4.nálev 55s/80°C - ovocná složka jednodušší, travnatá chuť stále velice plná, povzbudivý účinek travnaté silné složky. Celkově jemnější charakter nálevu. Dozvuk středně dlouhý, travnatý se špetkou ovocných tónů, v závěru ořechové prvky.

5.nálev 200s/85°C - v nálevu převládá pouze travnatá složka, v závěru s ořechovými neurčitými prvky, příjemný finální nálev. Aftertaste krátký s travnatými složkami.
list
nadobi
Jednonálevová příprava:
Yixing konev 230ml, 3g listu, předehřev nádobí- úchvatná těžká ovocná vůně s lehkou štiplavou složkou.
zaléváno 80°C, louhováno 6min
Žlutý jiskrný nálev mocné ovocné vůně. Chuť plná, uspokojivý celek i při jednonálevové přípravě, travnatá chuť s velice výraznými kořeněnými prvky, při ještě delším louhování doslova pálí v ústech i krku, není to svíravost v pravém slova smyslu, za sebe musím říct, že jelikož mám rád kořeněné, tak mi tento stav vyhovuje. Chuť samotná začíná na travnatých složkách (delší louhování než 6min zapříčiní svíravý start), které mají štiplavý kořeněný charakter. Přechod na ovocné přezrálé tóny s takřka marmeládovitým charakterem, tropické zajímavé ovoce. Závěr chutě lehký ovocný. Zajímavý požitek po vypití, kořeněné složky mají za výsledek hřejivý intenzivní pocit, který se dostaví bezprostředně po vypití. Aftertaste plný primárně travnaný s kořeněným podtónem, pouze lehká ovocnost v pozadí, postupně však travnatost odeznívá a přenechává vedoucí pozici těžším ovocným složkám, které doznívají velice dlouho.
nadobi
list
Vylouhovaný list svěží světle zelené barvy, list je křehký, lze jej po přípravě pojídat, nebo upéct placku. Převažují mladé malé jednolisty, nebo vícelisté uskupení - vrcholové lístky.
nadobi
Závěr: Povzbudivý zelený čaj, který není nikterak náročný, svěží travnaté složky a příjemné tóny tropického ovoce. Vydatné a chutné nálevy za přijatelnou cenu.

Cena: 65,-/50g

Prodejce: čajovna Kuba Pařízek Jihlava
Dovozce: Lu Yu