Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

Gruzie Rcheuli


Vložil Tomáš Klouda 2.9.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce:
Gurieli Export vstoupil na trh v červnu 2010 jako nová značka produkce firmy Geoplant. Jak již napovídá název, čaj byl do nedávna určen pouze pro export, zejména do oblasti německy mluvících zemí. Vlastníci společnosti tvrdí, že si tato značka vybudovala ve velmi krátké době výrazně dobrou pověst mezi spotřebiteli.
nadobi
nadobi
Suchý list velmi drobný, obsahuje primárně drobné listy, poměrně tříděné, velmi malá velikost listu. Celek obsahuje drobné větvičky, místy i vetší velikosti. Zlomkový celek, nižší třída. Barva listu šedo-červená, místy hnědá až do černa, velice tmavý list. Vůně s typickým charakterem gruzínských černých čajů, lehce nakyslý základ s ovocnou liči složkou a těžšími prvky oxidovaného čaje (dřevité prvky). Poměrně výrazná vůně suchého listu.
nadobi
nadobi
Jednonálevová příprava:
Porcelánová konvička 250ml, 10-12g listu - pokud použijeme méně, je nálev nevýrazný, předehřev nádobí, zaléváno vroucí vodou, louhováno 5min. Nahřátý list: vůně těžší ovocná, hutné zralé ovocné prvky, základ dřevitý s náznakem pražených lístků, lehounce kávový podtón, primární sladká vůně po ovoci. Nakyslý typický podtón gruzínských čajů, lehký náznak lesního ovoce - ostružina.
Vůně nálevu: lehounce dřevitá, nakyslého základu, se sladkými prvky ovoce. Přezrálé tóny liči a lesního ovoce.
Barva nálevu: červeno-hnědá, poměrně tmavá, ale nálev je průhledný, na dně lez vidět drobounké listy, které propadnou sítkem, poměrně značné množství listu na dně.
Chuť: lehce nahořklý podtón, nepatrně svíravý start, ovocný základ, hořko-sladký charakter, dřevité tělo s ovocnými poměrně sladkými tóny liči a ostružina. Vedlejší prvky listnatých dřevin, lehce bylinný podtón, závěr lehounce svíravý s ovocným podtónem, sladko-hořké tělo s dřevitým základem. Celek poměrně plný, ale na množství použitého listu jsem u gruziňáků zvyklý na jiné výsledky...
Dochuť: středně dlouhá až dlouhá dochuť, relativně plný nálev, pozůstatky lehce svíravých prvků, nahořklá složka na jazyku a plné ovocné složky na patře a na jazyku. Nejvýraznější tóny liči, broskve a náznakem ostružin. Lehce nakyslý základ, výraznější než v chuti. Kontrast sladké a nakyslé složky, nakyslá složka typická pro tento typ čaje. Doznívání relativně dlouhé, závěr ovocný s lehce dřevitými prvky v pozadí. Pozvolné zjemňování a úbytek dochutě, celková doba dochutě maximálně 15min. Lehce povzbuzující účinky, hřejivý efekt.
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list velice drobný, tmavý, poměrně nepraktický pro přípravu a čistění. Velké množství listu použito pouze pro jeden nálev.
nadobi
nadobi
Závěr: v této konkrétní cenové kategorii (slevomat - 50%) hodnotím čaj jako příjemný pro nenáročné popíjení, rád si ho dávám na snídani, připomíná mi charakter gruziňáků Petra Siče, ale zdaleka nedosahuje jejich kvalit. Za standardní cenu bych si jej nekoupil.

Cena: 210,-/500g (poloviční cena oproti normální ceně - slevomat)

Prodejce: Babalu.cz