Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

 • Slepá degustace zelených čajů Číny

 • Vložil Tomáš Klouda 28.10.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  K objednávce jsem obdržel zdarma dva vzorky zeleného čaje. Označeno pouze jako Green sample 1 a Green sample 2. Nejlehčí slepá degustace ze čtyř, které budu prezentovat :-)
  nadobi
  nadobi
  Suchý list 1 prestižní vzhled listu, vůně vegetální s lehkým travnato-květovým projevem, jemné nuance vanilky. Celek výhradně z vrcholových tipsů/ tips+první list. Ochmýřené, převážně stříbrné větší tipsy, pouze místy tmavší zelené lístky. List krouceny téměř do spirálek - uhledné, nelámané, výběrové.
  Suchý list 2 namletý prášek - matcha - barva tmavší, zeleného hrášku. Struktura prachu dobrá, jen pár hrudek na povrchu, jinak dokonale jemný prášek. Vůně je nasládlá s travnatým podtextem a krémovým pozadím.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Degustační sada 100ml, 2,5g listu, zaléváno 90°C horkou vodou, louhováno 3 minuty.
  Vzorek 1 nahřátý list s bohatou a pestrou vůní, propojují se zde lehké vegetální (ani ne tak travnaté) složky s ořechovými (lískový ořech) a náznak vanilky. "Kořeněný" podtext, bohatý a velmi intenzivní požitek.
  Vzorek 1 vůně: v základu vegetální s kapkou citronové trávy, s náznakem vanilky (mokrý list voní intenzivně po vanilce!).
  Vzorek 1 barva nálevu: světlejší žlutavá s pouze minimálním prachem na dně misky.
  Vzorek 1 chuť: lahodný a plně stabilní zelený čaj, bez hořkosti, či svíravosti, tipsíky dávají hladké a lahodné tóny. Travnaté projevy s květinkami, krémové hladké pozadí, sladké působení, obzvláště po chvilce působení v ústech se projevují výrazné tóny vanilky, která se přibližuje primární vegetální chuti. Tento čaj mi evokuje jarní posezení na louce/na zahradě, plná a pestrá chuť svěžího, motivujícího charakteru.
  Vzorek 1 dochuť: Po polknutí lehce nahořklé složky na kořenu jazyka a krásně po chvilce vystupuje znásobená sladkost, dochuti dominuje vanilka, náznaky ořechů, květinové prvky s travinkami si hrají až v samém závěru. Dochuť dlouhá, neskutečná svěžest po vypití. Povzbudivý a chladivý účinek. Stabilní kus i při vyšší teplotě a delším louhování. (Po odhalení jsem tipoval správně Hui Long - ten čaj je v podstatě nezničitelný, chutný za každých podmínek, ideální i na louhování ve skle na cestu, 1-2g na luhovačku a dává neskutečně plné chutě a nekonečnou dochuť). Miluji tento čaj, v průběhu času jsem od zelených čajů trochu upustil, ale když zeleňák, tak tento!
  Vzorek 1 vylouhovaný list svěží zelené barvy, nelámané listy, převažují dlouhé větší tuhé tipsy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Chawan 250ml, 2,5g prášku, matcha přetřesena přes sítko, zaléváno 80-100ml, zaléváno zchladlou převařenou vodou, šleháno chasenem (metličkou) na styl usucha.
  Vzorek 2 vůně: vegetální hořk-sladká, travnaté tóny.
  Vzorek 2 barva: barva nálevu po vyšlehání je tmavší zelená, chrachově. Chropnost pěnit matcha má, ale pěna je vždy nízká, ale za to s drobnými bublinkami.
  Vzorek 2 chuť: první co v chuti cítím je svíravost, znatelná, převalování v ústech delší dobu nelze, hrubší travnaté nuance s lehkou umami. Dále laborovat nemohu, hrubší základ svádí k polknutí a odlehčení tohoto stavu.
  Vzorek 2 dochuť: po polknutí padne jako první svíravost ještě větší, než v chuti a mírně se odlehčí, zesládne, ale ne zcela a téměř po minutu je cítit provázení hrubších složek. Poté je již hladký, sladký celek, travtaté vegetální prvky. Hrubší "hořčina" působí na žaludek silně a nestabilní je i požitek. Na druhou stranu je to enormní dávka energie. Hodnotit bych ale tento kus např s japonskými kusy nemohl co se týče několik let odležené matchy v jendodávkách - tam by srovnání také nebylo odpovídající. Spíš bych řekl, že to není na tuto ceremony stavěno a produkováno.
  Příprava na studeno v shakeru: ultra jemné bublinky , krémová pěna. Svíravost je stále patrná, ale vše je osvěžující, pitelnější, marcipánový podtext, travnatost však trochu připomíná namočený hrách. Dochuť vyloženě sladká, hladká, krémová.

  nadobi
  nadobi
  //Můj tip po ochutnání - jemný, pravděpodobně yunnanský zelený, podobný Hui Long a vzorek dva očividně čínská matcha
  nadobi
  ODHALENÍ!


  nadobi
  Answer: Sample1 = G024 = Hui Long - supreme , Sample2 = G033 = Chinese Organic Matcha Tea

  nadobi
  Sample 1 = Hui Long - supreme
  "Dan Ya - Dan Ye " which means 1 tip 1 leaf , the ratio of leafs and buds of this premium quality Yunnan green tea from De Hong state which has a very rich in nutty-grassy notes appearing to be more noticeable during the first brewings. The slight bitter taste turns into the after sweet mouthfeel sensation with hint of vanilla in texture. also called
  Origin Bao Shan
  Tea Material Bush tea ( Tai Di Cha )
  Year 2018
  Season Spring
  USD 3.36/50g

  nadobi
  Sample 2 = Chinese Organic Matcha Tea
  Premium grade of Organic Matcha Green Tea powder from tea plantations located in Jiangxi province. Very fresh and vegetal aroma, grassy notes and dominant unami. The producer holds few Organic certificates but not EU one, although they claim to export to Europe as well.
  Origin Jiang Xi
  Tea Material Bush tea ( Tai Di Cha )
  Year 2018
  Season Spring
  Certificate CERES , Star-K Kosher , CNAS (HACCP)
  USD 4.78/50g
  nadobi
  Prodejce: https://www.yunnancraft.com/