Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • Severní Indie – “Gopaldhara Wonder Oolong” – polozelený čaj, oolong

 • Vložil Tomáš Klouda 2.8.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  "Tento “FTGFOP1-clonal” pochází z jedné z nejvýše položených plantáží v Darjeelingu. V nadmořské výšce více než 2.200 m se pěstují ty nejlepší čajovníky. Vzhledem tomu, že v takových extrémních podmínkách lístky dorůstají pomaleji, vytváří se v nich větší množství aromatických látek. Ručně sbírané celé listy jsou oxidovány asi na 35 %. Barva listu přechází od zelené do měděné. Listy jsou pozoruhodně velké a celé. Uvolňující se vůně je velmi výrazná s květinovou kombinací a náznakem sena a pečeného jablka. Nálev nabízí hladké ovocné a květové tóny, má vůni čerstvé broskve a melounu kombinované s poznámkami celeru a pepře; což je typické pro čaje Gopaldhara. Tento čaj je výtečně vyrovnaný s dlouhým a plným aftertastem.
  Čajová zahrada Gopaldhara byla založena v roce 1901. Nachází se na svazích údolí Rongbong na severovýchodě Indie a nabízí nádherný výhled na čajové keře v krásné kopcovité krajině. S celkovou plochou plantáží 172 hektarů se vypíná až k nadmořské výšce 2.300 metrů. Zpočátku byly vysázeny pouze čajovníky čínské. V posledních několika desetiletích zahrada vysadila i několik hektarů klonových keřů. Své jméno Gopaldhara získala spojením dvou slov. Gopal je jméno člověka, který je podle hinduistické mytologie bohy vysoce ceněn. Dhara znamená "tekoucí a čistá pramenitá voda". "
  Varieta: směs clonů B157, AV2, P312
  Čas sklizně: prosinec 2017

  Země původu
  Indie

  Region
  Darjeeling

  Nadmořská výška
  2200 m n. m.

  Čas sběru
  prosinec 2017

  Odrůda
  směs clonů B157, AV2, P312

  Příchuť
  ovocná, květová

  Obsah kofeinu
  Střední

  Varianta
  Sypaný čistý
  oolong
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list objemný, mírně kroucený, mnohoo stříbřitých ochmýřených tipsů. Barevně pestrý celek, hraje zde hnědá, červená, šedá, zelená a stříbřitá. Vůně je navinulá až kyselkavá, bylinno-citrusový základ, lehounce kořeněná stopka po šalvěji, citronová tráva dominuje.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5

  Dochuť: 4 / 5

  Cena: 2,5 / 5

  Originalita: 5 / 5

  Praktičnost: 4,5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: DJ oolong. Tento čaj má výdrž, svěžest, šmrnc! Listky jsou malé, tužší, dobrý poměr tips/list.
  Chuť je živá, lehci, dominují jí citrusové tóny, konkretní nuance, jako jsou citronová tráva a sladké šťavnaté mesíčky mandarinky! Při delším louhování tmavší nálev a chuť s čerstvým lískovým oříškem a citronem. Jemný květovo-vegetální podtext.
  Dochuť dlouhá, nemá tak silnou texturu, ale jemný dotek ovoce a květin cítím víc než 15 minut, v dnešním dopoledním parnu (červenec) skvělá volba, ochlazující efekt.
  Shibo 70ml a cca 3,5-4g. Voda ne uplně vařící, je to světlejší věc, bylo zaléváno na nějakých 90°C. První louhování 15-20s a poté prodlužováno po 10-15s, celkem 5 vynikajících nálevů a jeden mirnější. Vše bez jediného zadrhnutí, hezky postavený poměr listů se prommítá do výsledku.
  Jednonálev je škoda připravovat z tohoto čaje, zanikne spousta lehounkých procítěných nuancí, ale otestoval jsem, nálev je vydatný, plný, reltivně pestrý, ale delším louhováním jsou v popředí silně citrusy, ostatní zapadlo, základ je však stále jemný a stabilní. Nezkazíte touto přípravou nic, ale ochuzujete se o možný potenciál čaje :-)
  Jako dekor jsem použil klasy obilí.
  Originalita - oolong z Darjeelingu - poměrně nevšední kus :-)
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 291,-/50g

  Prodejce: Tea-legends.cz