Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

 • Goji sušené plody

 • Vložil Tomáš Klouda 8.5.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Popis

  Kustovnice je považována za symbol zdraví, pohody, síly, vytrvalosti, krásy a sexuální potence. Blahodárné účinky kustovnice čínské můžete pozorovat již po několika týdnech užívání. Plody kustovnice čínské zdánlivě připomínají malé šípky.
  Goji jsou sušené plody kustovnice čínské a jsou jedním z nejbohatších zdrojů karotenoidů, což naznačuje už jejich jasně červená barva. Málokdo ví, že jsou plody kustovnice též vydatným zdrojem vitaminu C. Obsahují ho až 500x více než pomeranče. Plody Goji jsou proto nazývány superovocem, jejich konzumace je žádoucí zejména tehdy, potřebujete-li svému tělu zajistit zdroj energie a vitality. Goji jsou účinným pomocníkem v boji s bakteriemi, plísněmi, mají protizánětlivý účinek. Rovněž se uvádí jejich schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi a pozitivní vliv na celý kardiovaskulární systém.
  Použití goji
  U nás jsou sušené bobule kustovnice čínské běžně dostupné. Plody goji pomáhají likvidovat volné radikály, posilují imunitu, zlepšují paměť a dodávají energii. Chrání játra a ledviny, vyživují krev, posilují zrakovou ostrost. Pomáhají snižovat krevní tlak a zmírňovat projevy lupénky. Uvádí se i afrodiziakální účinky.
  Účinné látky
  Plody kustovnice obsahují 19 aminokyselin, z toho 8 esenciálních, 15% tvoří bílkoviny, vitamíny - A, C, B1, B2, B3, B6, E, karotenoidy, beta karoten, zeaxantin, lutein, lykopen, kryptoxantin, xantofyl, dále minerální látky a stopové prvky, železo, zinek, měď, vápník, fosfor, selen a germanium. Ve 100g zralých plodů se nachází až 11 mg železa.
  Výskyt
  Červené plody goji rostou na trnitých keřích v úrodné půdě himalájských podhůří.
  Lidové názvy goji
  godži
  nadobi
  nadobi
  Suchý plod nasládý s jemnou vůní peckovice, odér zcela typický pro kustovnici, do ovocna. Plod je sytě červené barvy. Podlouhlé, shrnuté, scvrklé plody.
  nadobi
  Osobní popisek: vrchovatá čajová lžička na degustační sadu (100ml). Zaléváno 90°C. Louhováno 6 minut.
  Vůně: sladká s jemnou peckovitou složkou v pozadí.
  Barva: nažloutlý až zltavý nálev. Jen pár kousků zlomků na dně misky.
  Chuť: výrazně sladký nálev, ovocný základ s lehkým nahořklým prvkem po pecičkách. Kulatý, hladký celek, velmi chutný a stabilní celek.
  Dochuť: dochuť hlubší, rozvinutější, pecičky jdou více do šířky, lehounká nahořklá stopka se specifickou chutí, základová příjemná ovocnost vlastní pouze Goji. Nenucený, osvěžující, zábavný celek.
  nadobi
  Cena: 44,-/100g

  Prodejce: bylik.cz