Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Gabaron Tea


13.7.2010

Jak jsem slíbil, vkládám sem recenzi na jeden z thajských oolongů. Světlejší oolongy budou následovat.
("Thajský gabaron", GABA oolong, Gabaron, Jin Bai Long).

Trochu informací o čaji: Díky speciální technologii zpracování se tento čaj vyznačuje velmi vysokým obsahem GABA (GABA - aminomáslená kyselina, přesněji gamma-amino-butyrová, je neproteinová aminokyselina, blahodárně působící na lidský organismus).

původ: Thajsko, provincie Chiang Rai, okres Mae Lao
rok: 2010 (MFG 06/10)
typ čaje: thajský polozelený čaj (oolong) speciálně zpracovaný
kultivar: indočínský klon No.17
Suchý list rolovaný, tmavší (více oxidovaný). Voní po ovoci, nejvíce mi připomíná vůni meruněk spolu s určitou bylinnou vůní.

Dávkování: 4g/100ml gaiwan
Doporučuji předehřáté nádobí.

1. nálev: 15s/90°C - po zalití je list cítit lehce praženě a lehce trpce (jakoby náznak citrusů, které však v chuti cítit nejsou), květinovo-ovocně, opět jakoby po meruňkách spolu s výrazným tónem chmele. Barva nálevu tmavě žlutá. Chuť má květinovo-lehce medový základ, postupně přechází čím dál více do sladka, dozvuk nepatrný.
2. nálev: 20s/90°C - chuť je pestřejší, více prostoupila chuť medu, místy nepatrně povidla, stále se chmelovitým základem. Dozvuk středně dlouhý, sladký, s medovo-chmelovou chutí, přecházející čistě do medova, na patře.
3. nálev: 25s/90°C - barva nálevu podstatně tmavší, spíše do hněda. Chuť je těžší, povidlovitá, medová s květinovo chmelovitými prvky. Dozvuk delší, medový, až povidlovitý s lehkými tóny chmele.
4. nálev: 35s/90°C - barva mírně světlejší, chuť nepatrně slabší, nálev není tak hutný, ale vyvážený. Převažuje květinovo-ovocná chuť, ovocný základ, chmelovité tóny jakoby se vytratily. Dozvuk středně dlouhý medovo-květinový.
5. nálev: 45s/100°C - totožné chutě i aftertaste jako v předchozím nálevu. Postupně se rozbalily lístky a nyní mohu posoudit jejich kvalitu - nelámané, delší a širší lístky, velmi pěkné (viz. foto)
6. nálev: 60s/100°C - Neskutečný objem lístků, gaiwan taktak stačí objemově. Mírný pokles chutí, medovito - ovocný základ, objevuje se více zvýrazněná trpká chuť, jakoby citrusů, chuť specifická pro tmavší thajské čaje, dochuť mírně kratší, stále však příjemná s dlouho trvající sladkou medovo-ovocnou chutí na patře.
7. nálev: 90s/100°C - zvýraznění trpké chuti s tóny citrusů (nejspíš následek delšího louhování), příjemný vyvážený nálev s kratším trpčím dojezdem.
8. nálev: 2-3 minuty/ 100°C - slabší nálev, dlouhé louhování mu ještě dodalo sílu, ale celkově je vše slabé, citrusová trpká chuť převládá, v pozadí medové a ovocné tóny, poslední nálev.

Zbylé lístky mi bylo líto vyhodit, proto jsem zaexperimentoval...vhodil jsem je do 0,5l hrnku a zalil cca 80°C...louhoval jsem než vychladlo a pak vložil do lednice...po celém dni louhování vznikl velmi příjemný osvěžující ledový čaj!

Závěr: Velice zvláštní a osobitý čaj, jeho kombinace květinovo-bylinných složek s ovocnými prvky dává tomuto čaji originální chuť. Překvapil mne počet nálevů, výdrž tohoto čaje a to, jak se chuť tohoto čaje postupně měnila, stejně jako jeho barva. Není to typ čaje, který by zachutnal každému, uznávám, že někomu by asi díky své počáteční chmelovitosti neseděl (přeci jenom je to již čaj dražší, proto na vyzkoušení lze objednat i menší dávky k dalším čajům), pro mne to však byl velice hezký chuťový zážitek.

Prodejce: http://www.jiaogulan.cz
Cena: 134,-/50g