Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • Formosa (Taiwan) – “Taitung Oolong” – polozelený čaj, oolong

 • Vložil Tomáš Klouda 11.10.2018, autor Tomáš Klouda  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Taitung (Tchaj-tchun-k) oolong se pěstuje vyrábí v krásné a divoké oblasti na jihovýchodě Taiwanu, v srdci terasovitých plantáží s výhledem na Tichý oceán. Toto výjimečné místo těží z ideálních klimatických podmínek. Jde o silněji oxidovaný (70–80 %) a středně pečený polozelený čaj, s výrazným aroma, připomínajícím zralé tropické ovoce, med a ořechy. Taitung je poměrně nový produkt taiwanského čajového průmyslu. Představen byl v roce 2013 v okrese Taitung. Tato oblast je poměrně izolovaná a chráněna před městským rozvojem. Čaj byl ručně sklízen i rolován, aby získal svůj charakteristický tvar - "Orange Pearls". Chuť je sladká, bez hořkosti, postupně se uvolňují tóny pečeného ovoce, medu a pražených ořechů. V dalších nálevech lze nalézt známky hořké čokolády a karamelu. Dochuť je středně dlouhá.
  Kultivar "Qing Xin" (Čching Sin)
  Čas sklizně: únor 2017

  Země původu
  Taiwan

  Region
  Luye (Lu-jie), Taitung (Tchaj-tchun-k)

  Nadmořská výška
  200-400 m n. m.

  Čas sběru
  únor 2018

  Odrůda
  “Qing Xin” (Čching Sin)

  Příchuť
  medová, ovocná, ořechová

  Obsah kofeinu
  Střední

  Varianta
  Sypaný čistý
  oolong

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list je tmavý a svědčí tak o oxidaci nad 50%. Barva je hnědavo-šedá. Vůně je příjemná, ořechová s lehkou dřevinkou/karamelem a se stopou po nasládlém ovoci. Nejvý raznější jsou ořechové složky evokující para ořech, popř jemně pražené mandle (je zde cítit i silnější, respektive střední pečení, žádné popílkové, kouřové tóny, velmi příjemná úroveň pečení). Vzhled skvělý, pravidelné smotané granulky - smotaný list/listy se stonkem čnícím ze zavinutého celku.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 5 / 5

  Dochuť: 4,5 / 5

  Cena: 4 / 5

  Originalita: 5 / 5

  Praktičnost: 5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Příprava při popisování v degustační sadě (2,5g) a ve skleněné konvičce 100ml (3,5-4g). Použil jsem cca 95°C horkou vodu. Počet nálevů - 9.
  Vůně nahřátého listu je těžká, hutná, sladké přezrálé ovoce tropického charakteru, nejvíce odpovídající by bylo srovnání s mangem, lehounce kořeněná stopka s kapkou citrusu, pozadí s karamelovým náznakem. Barva nálevu zlatavá, zcela zanedbatelné množství prachu na dně misky. Vůně nálevu výrazná, evokuje domácí pečený čaj na plechu - broskev, jablko a skořice - skvělá, unikátní vůně, velmi milé překvapení.
  Chuť kulatá, sladká, stabilní, pestrá. Základ je sladký, pouze jemné kořeněné a neoatrně nahořklé složky, chuťové prvky se s citem doplňují a navazují na sebe, dominuje směs ovoce, pečené jablko a broskev, jemně skořicový nádech a hlavně karamelovo-ořechové pozadí. Komplexní základ, hravá kombinace, celek zaujme a více, než potěší. Ořechy jsou cítit lehce pražené, mandlové. Výrazná chuť prostupující celá ústa, překypující ovoce, lehce citrusový nádech - broskvová lehounce štiplavá složka dodává svižného, hravého ducha celku.
  Dochuť je plynulá po poknutí, bez sebemenšího zaváhaní hladký celek, doba doznívání je dlouhá. Úchvatnost z chutě se převede jen částěčně, lehoučká štiplavost po ovoci, ale ovoce je mírně slabší, chuť odzbrojila, kdežto dochuť už je jen vlnou poté, nicméně soubor sedí, pečené ovoce, které pomalinku odeznívá. Prostor se nabídl i ořechům, kde mandlové jemně pražené tóny hrají spolu s ovocem. Na patře jemně kořeněné až skořicové složky, po ústech si hraje ovoce a na jazyku dovádí ořech :-) Mírně hřejivý efekt, lehce povzbudivý účinek.
  Originalita jednoznačně, ať už vezmu v úvahu méně časté silněji oxidované kusy, soubor chutí, nebo výdrž, jednoznačně je tento čaj nesmírně originální a pro mou osobu cenný co do zkušeností. Cena odpovídající, řekl bych, že na výsledek je i nižší. Praktičnost - vysoké hodnocení, granulky - svinuté listy, dobře se transportuje, dobře se čistí, silněji pečený oolong se prakticky nedá zkazit - 5 z 5.
  nadobi
  Vylouhovaný list hezký, převládají vícelisté celky, tips + 2-3 listy pod ním, místy jednolisty. Barva je tmavá, hnědavá.
  nadobi
  Cena: 257,-/50g

  Prodejce: Tea-legends.cz