Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

 • Fenykl plod

 • Vložil Tomáš Klouda 5.5.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Semena fenyklu obsahují éterický olej mimo jiné s anetholem, fenchonem, estragolem, pinenem a limonenem, flavonoidy, kumarin
  Výskyt
  V různých odrůdách se fenykl pěstuje na celém světě, jako koření i jako léčivo.
  Lidové názvy Fenyklu
  Tato bylina je známa také pod názvy italský kopr, římský kopr, boloňský fenykl, vlašský kopr nebo sladký kopr či úkrop
  Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporuje vykašlávání hlenů. Fenykl se též použív á jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.
  nadobi
  nadobi
  Suché plody vypadají jako světlejší větší kmín. Voní kořeněnou specifickou vůní, fenyklový čaj je pověstný pro děti, tento je intenzitou úplně jinde, než sáčkové verze. Vůně je mezi kmínem, oregánem, koprem a senem. Barva plodu béžovo-nazelenalá.
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Na degustační sadu necelou čajovou lžičku plodu a louhování 10min (dle návodu)
  Vůně: lehounce kořeněný odér, prvky do koriandru a kopru.
  Barva: čistý nálev, bez nečistot, či kalu. Sytá žlutá barva.
  Chuť: lehce slaná chuť, stabilní, kořeněný základ, překypující bylinná lehounlince štiplavá složka. Nuance "senovitejšího" kopru a koriandru. Celek a základový charakter mi evokuje některou směs koření na vaření.
  Dochuť: doznívající slaná stopka, intenzivní bylinno-kořeněná složka, bez štiplavosti, jako kuličky koriandru, působí velmi podobně. Jemné tóny lékořice. Příjemný bylinný výluh, rozhodně intenzivnější požitek, než při dětských sáčkových čajích.
  nadobi
  nadobi
  Cena: 40,-/100g

  Prodejce: bylik.cz