Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

 • Eukalypt list

 • Vložil Tomáš Klouda 12.4.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Eukalyptus je odedávna používán domorodými obyvateli při léčení nachlazení a horečky. Vyrábí se z něho éterický olej, který má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli. Eukalyptový olej rozpouští tuhé hleny, čistí dýchací cesty, snižuje horečky a celkově tělo dezinfikuje. Jeho rozptýlením ve vzduchu se ochráníme proti napadením nejrůznějšími virózami.
  Eukalyptus je často součástí mastí, gelů a krémů. Pro svůj prohřívací účinek pomáhá při revmatismu a zmírňuje svalové a revmatické bolesti. Má antiseptické účinky, prokrvuje kůži, podporuje procesy hojení. Je prokázáno, že může zesilovat účinky snižující hladinu cukru v krvi. Eukalyptovým olejem se ošetřují drobné ranky či odřeniny, usnadní se tak jejich hojení.
  Použití eukalyptu
  Eukalypt má antiseptické, protizánětlivé a tonizační účinky. Pomáhá od projevů nachlazení, usnadní vykašlávání a ulevuje od nepříjemných příznaků rýmy. Eukalyptové vonné silice mají své místo v aromaterapii, v kosmetickém průmyslu i v parfumerii. Přidává se do zubních past, koupelových soli i pleťových vod a tonik. Byly popsány blahodárné účinky na lidskou psychiku, používá se v aromaterapii pro zmírnění pocitů úzkosti, strachu a depresí. Koupel s přídavkem eukalyptu uvolní svaly a povzbudí mysl.
  Výskyt
  Blahovičník pochází z Austrálie, postupně se však rozšířil do mnoha dalších zemí světa, např. na pobřeží Středozemního moře, do Portugalska nebo do severní Afriky. Eukalyptus je považován za jeden z nejkrásnějších stromů světa, navíc s doslova zázračnou léčivou silou. Strom roste velmi rychle, podlouhlé listy jsou zbarveny od tmavě zelené až do modrošeda.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list převážně světle olivové barvy, místy do hnědo-žluta. List sekaný do poměrný velkých zlomků, do 2 cm. Tenké, žilnaté listy. Místy je k nalezení větvička listu. Aroma výrazné, kořeněné, připomíná jalovec, výrazná osvěžující vůně.
  nadobi
  nadobi
  Příprava v hrnku:
  Hrnek na bylinky s louhovacím sítkem 250ml, 2-2,5g listu, 3-5min louhování, 85°C horká voda.
  Vůně nálevu: nesmírně aromatická, eukalypt mi připomíná nejvíce jalovec, intenzitou a charakterem, má samozřejmě své bylinné specifikum a protahující složku alá máta, ale rozhodně zde určité podobné aspekty jsou. Podmanivá vůně, které nelze odolat, rozhodně je to vhodné popíjení, jako prevence a jen tak na chuť, vyloženě mě to láká z vůně!
  Barva nálevu: Tmavě žlutá až nahnědlá, drobné zloměčky na dně hrnku.
  Chuť: Aromatická, výrazně kořeněná složka, v chuti mi to stále evokuje jehličnany i když se o ně nejedná, sladký základ s o úroveň nižší kořeněnou složkou. V chuti je bylinná stopa výraznější, dodává eukalyptu unikátní charakter, rozhodně zde nelze zpodobňovat s čímkoliv dostupným u nás. Kontrast aromatického základu se sladkostí je zajímavá, intenzita naprosto omračující, "protahující" složka zaleze doslova až do nosu při dýchání, lehce štiplavá kořeněná složka. Lahodná a osvěžující bylinka!
  Dochuť: Dlouhá, velmi dlouhá slaďounká dochuť, kořeněné tóny mírně štiplavé, avšak usedlejší, naprosto famózní nuance bylinného charakteru, sladkosti a svébytné kořeněné složky. Doba doznívání k 15 minutám, stále působící osvěžující kořeněná složka v celých ústech, v krku, na jazyku, všude. Veliké překvapení, rozhodně budu požívání výluhu eukalyptu opakovat, při nemoci i při zdravém stavu :-)
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavší, zelený, výrazně žilkovaný, v celku i drobné sekané části, hůře se čistí. Poměrně tuhý list, pár stonků v celku.
  nadobi
  Cena: 32,-/100g

  Prodejce: Bylík.cz