Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

 • Eliya - sáčkové čaje Šrí Lanka - srovnání

 • Vložil Tomáš Klouda 24.6.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Ceylon - čistý
  -List totožný, jako u všech druhů, ale nepřekrytý aromatem, vůně usedlá, dřevitá, náznak pryskyřice, intenzita malá.
  -Vůně nálevu nepříliš nevýrazná, nasládlá s lehkou hořkostí, dřeviny s náznakem citrusů.
  -Barva hnědavá průhledná, bez kalu a prachu.
  -Chuť překvapivě jemná, medovo- ovocná s příjemným dřevitým podtextem, lehké kořeněné pryskyřičné tóny spjaté s dřevinami tvoří živý svěží hutný černý čaj. Žádná svíravost, pouze lehce nahořklá stopka.
  -Dochuť je středně dlouhá, medovo-dřevitá, kapka citrusů, přechod po polknutí hladký. Příjemný (pravděpodobně blend) chutný a uhlazený výsledek. Primární tóny medové, slábnoucí citrus, v závěru sladké dřeviny.


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Mango
  -Lehce zkreslená, ale "citrusová"/mangová intenzivní, lehce štiplavá vůně. Výsledek je působivý, příjemný.
  -List čistý BOP, bez příměsek jablka apod., je hezky vidět obsah.
  -Vůně nálevu není tak oslnivá, mango má menší intenzitu a snoubí se s dřevitou ordinérní složkou černého čaje. Vůně dost zapadá.
  -Barva nálevu tmavě hnědá, neprůhledná.
  -Chuť příjemná, slaďounká, náznak hořkosti vzadu na jazyku, příjemné ovocné tóny, realistické mango+citrusy. Hladká a plná chuť, stabilní tělo, jednoduchý průběh, ale chutná kompozice - v pozadí pouze mírné dřeviny.
  -Dochuť je plynule navazující z chutě, chutná a intenzivní souhra chuťových prvků. Středně dlouhé doznívání, vyvážený celek, plné tělo, výrazné a přitom decentní ovocná složka po mangu, bez agresivity.
  nadobi
  nadobi
  nadobi


  Kdoule
  - Okamžitě po otevření intenzivní - až přemrštěná - a realistická ovocná vůně, skutečně evokuje kdoule. Dle mého značně unikátní aroma.
  - List hezký, klasické BOP jednotné velikosti, žádná drť, nebo dust, hezká směs lámaných listů + větvičky. V jednom sáčku jsou plátky jablka v druhém zase žádný, jen list.
  - Vůně nálevu je usedlejší, příjemnější, výrazná, ale již ne agresivní.
  - Barva nálevu hnědavá, bez kalu, či prachu a nečistot.
  - Chuť příjemná, sladko-hořká, žádná svíravost, ani po dlouhém louhování. Základ ovocný, plný chuťový požitek, skvělý balanc dřevin a ovoce - hutné a výrazné tělo.
  - Dochuť středně dlouhá, plynulý přechod z chutě na dochuť, ovocné realistické prvky po kdouli/broskvi. Pozvolné snižování výraznosti, sladký základ.
  - Vylouhovaný list zaplnil celý sáček, klasiké BOP, lámaný list.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi


  Marakuja s vanilkou
  - Marakuju jsem měl a vůně je opravdu realická, intenzivní, procítěná, noblesní, oproti umělotinám v různých sáčkových čajích je toto luxusní. V celku je vanilka potlačená, dominuje marakuja, ale slabě vnímat vanilku lze.
  - List stejný vzhledově u všech čajů, zde jsou plátky ovoce (jablko) a není uvedeno - tvoří víc % jak aromatu - u kdoule mělo být jablko a nebylo...vzhledově BOP klasika, lámaný list+větvičky
  - Vůně nálevu výrazná, ale usedlejší, sladká, tropické ovoce - marakuja, pouze náznak vanilky.
  - Barva nálevu hnědavá s odstíny rudé.
  - Chuť lehce svíravá, projevují se zde i dřevité typické tóny čaje, v chuti samotné je Marakuja pouze decentní, téměř na stejné úrovni, jako vanilka - ta je jedinečná a značně vystupuje, pozadí dřevité. Méně stabilní, než Kdoule.
  - Dochuť lehce drhnoucí v krku, přechod při polknutí je tedy hrubší. Vzadu na jazyku mírně nahořklá stopka s dřevinami. Primárně sladký dojezd, sladké ovocné výraznější složky, vanilka poměrně slábne. Středně dlouhá doba dochutě, hrubší, chutný a energičtější čaj.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi


  +
  +Design
  +Kvalitní sáčky - průhlednost
  +BOP listový čaj
  +příjemné přirozené aroma
  +balení ALU

  -
  -nerovnoměrný obsah (plátky jablka chybí tam kde jsou psané a tam kde psané nejsou zase jsou obsaženy)
  -Nuwara Eliya je oblast, měst, konkrétní zahrada? Blend? Málo detailních informací, vše obecné.
  -Ceylon tea symbol of Quality není garancí prémiové kvality, prémiové považuji věci méně dostupné, tuto značku nesou i dust třídy - je to podobné, jako vína z Moravy a jejich značení.
  -nerozložitelný sáček?
  -neuveden rok sběru
  -čistý ceylon by měla být nižší cena, nevím, jak je to v reálu, ale aroma kusy mají své unikum, jsou tam vícenáklady, ale čistý ceylon ač je příjemný, nevybočuje ze stovek blendů, opéček, ten charakter je řekl bych dosti okoukaný.


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Mezi sáčkovými čaji jsou tyto opravdu nadprůměrné (mimo čistou verzi). V poměru 99,-/40g nabízí i např Oxalis slušné listové čaje s mnohem větším výkonem, tyto kusy však vynikají prestiží, jsou rozhodně nad pytlíkovými řadovkami alá Loyd.
  Prodejce: http://eliya.cz/ (vyhledávače nenachází na popisky, nutno zadat přímo odkaz, jedná se pravděpodobně o nový shop - stránky v přípravě)