Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

 • Eliya - sáčkové zelené čaje Šrí Lanka - srovnání

 • Vložil Tomáš Klouda 8.11.2018, autor Tomáš Klouda  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Elegantní balení, poměrně podrobné info a informace pro spotřebitele. U zeleného čaje je prakticky nutnost uvedené roku sběru, což u řad černých čajů odpustím, zde však ne. Co mě také trochu vadí je uvedení zeleného čaje typu Chun mee. Zavání to čínským originálem, napodobováním, dále také čínský originál nebývá příliš vysokou řadou zeleného čaje, což může být značně zavádějící a srovnání s čínským čajem, který bývá nejčastěji ze všech nadlimitní v pesticidech a těžkých kovech se mi zdá být trochu nešťastné. Uvedení blendu High grown Ceylonu by úplně stačilo.

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Přípravy: Pro oba čaje volím teplotu 85°C. Příprava v hrnku 250 ml. Louhování 4 minuty. Připoínám, že zde nic nesléváme a musíme promíchat vrstvy, jinak nahoře pijeme pouze lehký čaj a dole u dna silný a svíravý.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Zelený čistý:
  Info od prodejce:
  List: těžší vegetální vůně listu s lehce kouřovým, jemně tabákovo-kořeněným aroma. Malé zlomky a smotky, přehnuté listy téměř tvořící kuličky na pohled skoro, jako gunpowder. Barva listu velmi tmavá, zelená, pouze místy zlomky žlutavých stonků.

  Vůně nálevu: vůně je vegetální, zajímavé vonné prvky připomínající čerstvé bukvice a žaludy, lehounký náznak mandlí.

  Barva nálevu: tmavší žlutavá až do zlatava. bez kalu, prachu, či čehokoliv rušivého.

  Chuť: lehce svíravá, nicméně relativně plná, základní prvky nejsou vyloženě travnaté, spíše usedlé s vegetálním, bylinným charakterem, lehounce kouřový podtón dodávající sytost v podtextu. Hořká je v příjemném poměru se sladkou. Chuť mi evokuje javorové listy, seno, bukvice a náznak uzených mandliček (kouřová složka). Po pravdě výsledná kombinace mi nesedí, takto bych zelený čaj neočekával, nevyhledával, nekupoval.

  Dochuť: je více nahořklá, relativně plná, doba doznívání středně dlouhá. Travnaté nuance jsou zde cítit více, lehké projevy usušeného sena a bukvic. Mandlová složka je cítit až v závěru v kombinaci se senem. Svíravost není přílišná, ale celkový charakter je hrubší. V závěru dochutě lehce kořeněný náznak, ale celek je jakoby bez směru, bez ducha. V dochuti je "pachuť" o něco snesitelnější, ale stále to není můj šálek čaje, s ženou jsme se shodli, že takto ne e.

  Vylouhovaný list voní lehce vegetální složkou, ne přímo trávově, spíše, jako listopadové čerstvě popadané listí. List na pohled hezký na sáčkovou podobu, svěží zelená barva, sekaný list, místy se objeuje větvička, místy tips :-)
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Zelený granátové jablko:
  Info od prodejce:
  List: Vůně je pronikavá, velmi intenzivní, vzdáleně připomínající granátové jablko, mě spíše evokuje sladké bonbóny/žvýkačky, lehce citrusové aroma, pociťuji náznak kůry citrusů - pomela. Základní charakter zeleného čaje není vůbec patrný. Suchý list je nepatrně větších rozměrů (jak zlomky, tak "kuličky") a zdá se nepatrně tmavší, tmavě zelený - oproti listu čistého zeleňáku.

  Vůně nálevu: příjemná sladká složka připomínající opět spíše žvýkačku :-) nikterak ve zlém, voní i mě příjemně, je to sice trochu přestřelené, ale zajímavé!

  Barva nálevu: tmavší žlutavá, až do zlata. Totožná barva, jako čistá verze.

  Chuť: kulatá, sladká, toto je jiná "káva" oproti čistému kusu. Bez svíravosti a přitom se v základu objevuje plnost tohoto čaje a nepřehlušuje ho aroma. Příjemná, zde přirozenější podoba ovoce, vskutku granátové jablko! Lehounké projevy hořkosti, ale aroma si se sladkou celek uhladí, příjemné!

  Dochuť: je poměrně dlouhá, aroma drží na stěnách úst a v přední části jazyka, lehce je cítit hořká vzadu na jazyku. Dominuje aroma a jeho ovocné nuance, lehké projevy vegetálních prvků, ale necítím zde pachuť, primár vegetálních tónů, který mi neseděl v čisté verzi. Tato kombinace chutná je!

  Vylouhovaný list je totožný, jako u čisté verze.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Při porovnání řady zelených čajů od prodejce Eliya musím kladně hodnotit - poměrně unikátní pytlík, jsou v něm krásně vidět zelené svěží listy čaje. Dále dárkový design balení a silnější charakter čaje, než v jiných kusech. Kladně však hodnotím pouze ovoněnou verzi, kterou spotřebitel jistě ocení, čistá verze má v sobě zvláštní pachuť, výsledný dojem není dobrý ani z mého, ani z manželčina pohledu, leda nutně s medem a citronem. Nižší teplota omezí tělo a nemám tak z čaje pak už žádný požitek, nevyhnu se tedy základnímu charakteru čaje, který bych viděl spíše více do trávova, než takto. Zajímavé ovšem je, že zchladlý nálev čistého zeleňáku je o mnoho snesitelnější, základní bylinný charakter a jemně kořeněná, až tabákovitá podoba je znatelně přívětivější. Zajímavý poznatek.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: kolem 120,-/ krabička 20 sáčků/40g

  Prodejce: Eliya tea