Vložil Tomáš Klouda 13.5.2018, autor Tomáš Klouda
Info od prodejce:
Eleuterokok patří mezi významné adaptogeny. Slouží k posílení obranyschopnosti a stimulaci imunitního systému. Povzbuzuje při fyzické a psychické únavě a vyčerpání, udržuje normální hladinu krevního cukru. Používá se jako prevence hypertenze, onemocnění cév i diabetu. Dále eleuterokok pomůže při depresích a neurózách, při klimakterických potížích, ke zkvalitnění spánku a zlepšení ostrosti vidění.
Eleuterokok a výtažky z něho s vodou nebo alkoholem se podávají v přípravcích k posílení výkonnosti a schopnosti se soustředit, při pocitu únavy a slabosti, ke zkrácení rekonvalescence a celkovému posílení obranyschopnosti před infekcemi i k jejich léčení. Droga zvyšuje výkonnost, posiluje, omezuje stresové faktory a působí antioxidačně. Tyto vlastnosti se stejně jako v případě ženšenu označují jako adaptogenní.
Použití Eleuterokoku
Eleuterokok urychlí léčbu respiračních onemocnění - nachlazení, chřipky, angíny, urychlí uzdravení po srdečně-cévních onemocněních - po infarktu. Zvyšuje odolnost proti ischemické chorobě srdeční, je vhodný při onemocnění kardiovaskulárního systému, artériosklerózách nebo nízkém krevním tlaku. Je vhodné jej nasadit po operacích a úrazech, studujícím pomůže při špatné paměti vlivem stresu a nervozity. Snižuje nemocnost u lidí pracujících ve složitých klimatických podmínkách, především při práci ve velkém chladu.
Účinné látky
Kořen eleuterokoku obsahuje hlavně eleutherosidy, polysacharidy škrobového typu a pektiny. Dále jsou zastoupeny silice, pryskyřice, flavonoidy, saponiny, hořčiny a velké množství minerálních látek, zvláště draslíku, fosforu, vápníku, ale i železa, selenu, hořčíku, manganu a zinku.
Výskyt
V jehličnatých a smíšených lesích od Sibiře po východní Asii. Je to 2 - 4 m vysoký keř s bohatě vyvinutým kořenovým systémem.
Lidové názvy Eleuterokoku
Tato bylina je též známa pod názvy čertovský keř, sibiřský ženšen, čertův kořen
Suchý kořen bílé/nažloutlé barvy, kořen má pevný tvrdý obal a uvnitř je "pěnová" měkká výplň. Kořen je zpracován jak v podobě malých "dřívek" tak do malých zlomků, třísek a kostiček. Vzhledově působí kořen zajímavě. Vůně je bylinně dřevitá, nasládlá.
Příprava v hrnku:
Hrnek na bylinky s louhovacím sítkem 250ml, 2-2,5g listu, 3-5min louhování, 85°C horká voda.
Vůně nálevu: sladká, dřevitá, příjemně charakteristicky aromatická, lehce kořeněná dřevito-bylinná složka.
Barva nálevu: slěvtlá, žlutavá, poměrně dost zlomků na dně hrnku.
Chuť: Výrazné, intenzivní dřevité prvky, unikátní charakter, jako mix akátu s bylinnou složkou, sladká chuť a kořeněný podtext, bylinno-dřevité plné tóny, velká výraznost a plnost nálevu.
Dochuť: překvapivě dlouhá a výrazná dochuť, příjemná, sladko-kořeněná složka, dřevitost o kus nižší výraznost, dominuje bylinný charakter. Doba doznívání kolem 5-6 minut, stopové kořeněné prvky na jazyku o něco déle.
Vylouhovaný kořen má dřevitý, jemně kořeněný, odér, kusy dřevnatého kořenu jsou tuhé, nažloutlé.
Cena: 52,-/100g
Prodejce: Bylík.cz