Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

 • Eleuterokok kořen

 • Vložil Tomáš Klouda 13.5.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Eleuterokok patří mezi významné adaptogeny. Slouží k posílení obranyschopnosti a stimulaci imunitního systému. Povzbuzuje při fyzické a psychické únavě a vyčerpání, udržuje normální hladinu krevního cukru. Používá se jako prevence hypertenze, onemocnění cév i diabetu. Dále eleuterokok pomůže při depresích a neurózách, při klimakterických potížích, ke zkvalitnění spánku a zlepšení ostrosti vidění.
  Eleuterokok a výtažky z něho s vodou nebo alkoholem se podávají v přípravcích k posílení výkonnosti a schopnosti se soustředit, při pocitu únavy a slabosti, ke zkrácení rekonvalescence a celkovému posílení obranyschopnosti před infekcemi i k jejich léčení. Droga zvyšuje výkonnost, posiluje, omezuje stresové faktory a působí antioxidačně. Tyto vlastnosti se stejně jako v případě ženšenu označují jako adaptogenní.
  Použití Eleuterokoku
  Eleuterokok urychlí léčbu respiračních onemocnění - nachlazení, chřipky, angíny, urychlí uzdravení po srdečně-cévních onemocněních - po infarktu. Zvyšuje odolnost proti ischemické chorobě srdeční, je vhodný při onemocnění kardiovaskulárního systému, artériosklerózách nebo nízkém krevním tlaku. Je vhodné jej nasadit po operacích a úrazech, studujícím pomůže při špatné paměti vlivem stresu a nervozity. Snižuje nemocnost u lidí pracujících ve složitých klimatických podmínkách, především při práci ve velkém chladu.
  Účinné látky
  Kořen eleuterokoku obsahuje hlavně eleutherosidy, polysacharidy škrobového typu a pektiny. Dále jsou zastoupeny silice, pryskyřice, flavonoidy, saponiny, hořčiny a velké množství minerálních látek, zvláště draslíku, fosforu, vápníku, ale i železa, selenu, hořčíku, manganu a zinku.
  Výskyt
  V jehličnatých a smíšených lesích od Sibiře po východní Asii. Je to 2 - 4 m vysoký keř s bohatě vyvinutým kořenovým systémem.
  Lidové názvy Eleuterokoku
  Tato bylina je též známa pod názvy čertovský keř, sibiřský ženšen, čertův kořen
  nadobi
  nadobi
  Suchý kořen bílé/nažloutlé barvy, kořen má pevný tvrdý obal a uvnitř je "pěnová" měkká výplň. Kořen je zpracován jak v podobě malých "dřívek" tak do malých zlomků, třísek a kostiček. Vzhledově působí kořen zajímavě. Vůně je bylinně dřevitá, nasládlá.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Příprava v hrnku:
  Hrnek na bylinky s louhovacím sítkem 250ml, 2-2,5g listu, 3-5min louhování, 85°C horká voda.
  Vůně nálevu: sladká, dřevitá, příjemně charakteristicky aromatická, lehce kořeněná dřevito-bylinná složka.
  Barva nálevu: slěvtlá, žlutavá, poměrně dost zlomků na dně hrnku.
  Chuť: Výrazné, intenzivní dřevité prvky, unikátní charakter, jako mix akátu s bylinnou složkou, sladká chuť a kořeněný podtext, bylinno-dřevité plné tóny, velká výraznost a plnost nálevu.
  Dochuť: překvapivě dlouhá a výrazná dochuť, příjemná, sladko-kořeněná složka, dřevitost o kus nižší výraznost, dominuje bylinný charakter. Doba doznívání kolem 5-6 minut, stopové kořeněné prvky na jazyku o něco déle.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný kořen má dřevitý, jemně kořeněný, odér, kusy dřevnatého kořenu jsou tuhé, nažloutlé.
  Cena: 52,-/100g

  Prodejce: Bylík.cz