Čajové směsky

Čajové směsky směs čajových lístků s jinými ingrediencemi. Jako příklad může být čaj Touareg (směs Nana máty a zeleného čaje Gunpowder).

Earl Grey


24.12.2010

Je tu Štědrý den a mám pro Vás, společně s přáním hezkého prožití svátků vánočních, i degustaci čaje vhodného (dle mého názoru) k popíjení právě v tento den.

Earl Grey je v podstatě černý čaj s uměle přidaným aromatem charakteristické příchutě a vůně, které pocházejí z olejových extraktů z kůry citrusu bergamot. Většina z těchto čajů je ovoněna syntetickým (avšak přírodně identickým) bergamotem. Čaj se vyrábí podle staré čínské receptury, kterou obdržel jako dar britský premiér, 2. hrabě (Earl) Charles Grey, když putoval po Číně. Po přivezení receptury do Anglie se začal vyrábět čaj, který získal světový ohlas. Pro zmírnění silné chuti jej začali evropané s oblibou podávat s mlékem (což je při opravdu dobrém Earl Greyi spíše na škodu).

Příprava: nejvhodnější přípravou je louhování na jeden nálev v konvičce. Další možností je, obzvláště u nižších tříd, louhování v sítku v hrnku.

Chuť je velice příjemná, nevtíravá a povzbuzující. Převládá pronikavá kvalitní citrusová chuť bergamotu, postupně sládnoucí, na patře naopak hořknoucí. V dochuti je cítit zbytek bergamotu, který je stále silný na vnímání a hořká stopa na patře. Dozvuk středně dlouhý. V závěru chuti a v dochuti je cítit hořké tóny, pro mě nikterak rušivé, ale některým lidem by nemusela sednout. Právě kvůli této hořkosti si lidé dochucují (přesněji řečeno zjemňují) tento čaj mlékem. Na fotografii pod tímto textem je rozdíl barvy nálevu. Vlevo čistý Earl Grey, vpravo ochucený mlékem. Mléko skutečně zakryje hořkost, ale zároveň zmírní požitek z čaje a ztlumí výraznost bergamotu.

Závěr: Tento recenzovaný čaj od firmy Tetley mohu jen doporučit, pronikavé aroma a výrazná chuť předčí leckteré prodávané čaje pod tímto označením.

Cena: 60-80,-/100g sypaného čaje v dóze.

Prodejce: Konkrétně tento čaj od této značky se dá zakoupit na internetových e-shopech, nebo občas i v obchodních domech. Earl Grey nejrůznějších kvalit a značek se dá koupit v nejbližší čajovně, nebo hypermarketu, je to oblíbený čaj.