Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

Druhé srovnání tří DJ FF 2011


19.5.2011


V tomto případě jsou testovány čaje Samabeong, Singell Wonder a Castleton Moonlight. Dle vůně, listu a referencí to je špička letošních darjeelingských čajů - přesvědčíme se.

Všechny tři testovány při přípravě v gaiwanu (90ml) na jeden nálev, listu použito 3g, louhování 4min. Do celkového osobního hodnocení započítávám cenu, celkovou chuť, specifika (ať už kladná, nebo záporná) konkrétních čajů, vzhled a vůni listu.

DJ FF Samabeong 2011

Velikostně největší list - úhledný, uspokojivé množství tipsů. Vůně suchého listu - svěží květinové vůně s lehkou kořeněnou pachovou složkou.
Vůně listu ve vyhřátém nádobí je primárně kořeněná, neagresivní s příjemným lehkým propojením s květovými vonnými složkami.
Nálev žlutavé barvy (středně tmavá z těchto tří degustovaných čajů). výrazné kořeněné vonné složky s květinovým tělem.
Chuť začíná na velmi výrazné nasládlosti, přecházející do květinových složek, postupně zesilujících. V závěru se přidává kořeněná složka, která se připojí ke květinovým složkám a působí svěžím dojmem (ale opět nijak extrémně). Koncovka lehce svíravá, kvůli výraznější kořeněné složce. Jednotlivé chuťové složky decentně výrazné, prolínající se po celých ústech. Aftertaste dlouhý, zpočátku květinový, později se připojuje kořeněná složka - nejdéle převládá právě kořeněná složka, lehce svíravá na patře.
Vylouhované lístky perfektní kvality, řekl bych výtečné, oproti minule degustovanému giddapahar obsahují i obstojnou chuť.

480,-/100g

Prodejce: teamountain.cz

Osobní hodnocení:7/10

+ svěžest, aftertaste, zajímavá kombinace a pořadí chuťí (velmi sladký základ)
- lehce svíravé složky v závěru chutě a v dochuti, vyváženost, cenaDJ FF Singell Wonder 2011

Nejmenší list z těchto vzorků, přesto však velice úhledný (větší v porovnání s Tukdahem), velmi uspokojivé množství tipsů. Vůně suchého listu - poměrně svěží vůně s těžšími prvky (kořeněná složka a lehce citrusová) a květinovým nevtíravým tělem.
List po nahřátí voní těžším charakterem, lehce květinovými pachy v pozadí, primárně však kořeněno-citrusovou vůní.
Těžší kořeněno-květinová vůně. Žlutý světlý jiskrný nálev.
Zpočátku udeří těžká neagresivní nesvíravá kořeněná složka, která velmi rychle mizí do pozadí a dává prostor plným květinovo-citrusovým poměrně svěžím složkám (ovšem ne oslnivě svěžím). Citrusová chuť je nenucená, při zemi, neagresivní, spíše jak mandarinka - díky čtenářům za pomoc s identifikací. Aftertaste je velmi uspokojující, květinové základové složky s kořeněnou chutí po boku úst, místy problesknou citrusové složky na patře. Dlouhé doznívání.
Vylouhovaný list průměrné kvality, lístky měkké, výborné na pojídání :-)

440,-/100g

Prodejce: teamountain.cz

Osobní Hodnocení: 8/10

+ výraznost, pestrost, svěžest, aftertaste, celkový dojem, mimo počátek vyvážený nálev.
- Cena, citrusová složka (+/-), počáteční těžší skok.DJ FF Castleton Moonlight 2011

List středně velký, převažují středně velké lístky, uspokojivé množství tipsů. Vůně suchého listu - poměrně svěží vůně se kombinací těžších prvků (kořeněná složka) a květinovo-ovocným jemným tělem.
Po nahřátí se list rozvoní středně těžkou kořeněnou vytříbenou vůní s decentními květinovými prvky.
Nálev tmavší žlutavé barvy. Vůně omamná květinová s ovocnými tóny.
Chuť velice uspokojující, svěží květinový charakter, typický pro FF, počáteční těžší kořeněná chuť (ovšem ne tak prudká jako u Singell Wonder), pozvolna přecházející do jemných extrémně svěžích a plných květinových prvků, dlouho přechází až do sladkých složek připomínající zralé ovoce v kombinaci s květinami. Aftertaste velmi, velmi dlouhý květinovo-ovocný, vyvážený se slabou kořeněnou složkou v pozadí. Tento čaj je asi nejtypičtější pro FF čaje, věrně vystihuje charakter, který má piják najít v tomto typu čaje. U takovýchto svěžích čajů jen zavřu oči a cítím se jako v rozkvětlé zahradě...
Vylouhovaný list vyšší kvality, přavažují celé větší a středně velké lístky.

32$ (USD)/100g

Prodejce: www.teaemporium.net

Osobní Hodnocení:9/10

+ svěžest (+/- také není tak svěží jako minulý rok), výraznost, aftertaste, vyváženost, celkový dojem z nálevu (++)
- cena, slabší oproti minulému roku

Závěr: Vítězem pro mne byl DJ FF Castleton Moonlight, který působil svěžím dojmem a krásnými chuťovými složkami. Celkově mě čaje potěšily, ale oproti minulému roku u letošních čajů schledávám vícero vad, které však někomu nemusí být ke škodě - nalezne v nich zajímavosti, proto bych letošní sklizeň neodsuzoval - na druhou stranu je skutečný stav horší, než jak bylo slibováno (nejspíš kvůli vábení na DJ po lehké skepsi kvůli DJ odborům).