Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Don Lucas Despalada Sin Palo

 • Vložil Tomáš Klouda 12.6.2016, autor Tomáš Klouda
  Popis od prodejce:
  Má výraznou, lehce nahořklou chuť. Yerba maté, která v chuti může připomínat kombinaci Rosamonte a Pajarito. Má výraznou, lehce nahořklou chuť. Obsahuje pouze listy bez větviček a to zaručuje výrazný povzbuzující a dlouhotrvající efekt. Obsahuje také ve vyšší míře vitamín B1, B6 a vitamín C, což napomáhá k odolnosti organismu. Uspokojí každého, kdo pije yerba maté. Země původu Argentina.


  Suchý list obsahuje pouze nasekané listy bez větviček, prach je velmi drobný a hojný, nadprůměrné množství.
  Barva listu tmavší zelená.
  Vůně listu nakyslá a výrazná s těžším bylinným základem.

  Barva nálevu žluto-zelená, velice světlá, překvapující barva. Kal také není v nálevu tak strašný s přihlédnutím k množství prachu v suchém nálevu.
  Vůně nálevu těžší, kávovitá se základovou bylinnou složkou a s lehce nakyslým podtextem.

  Chuť plná, hutná, lehce kouřová, nakyslý základ se sladkou vedlejší chutí, absolutně bez hořkosti, ta se zobrazuje až dále v chuti, na samý závěr. Plná uspokojivá bylinná složka, evokuje mi to přirozenou chuť, jakoby toto maté bylo právě usušeno.
  Dochuť je hutná, komplexní, dominuje základová bylinná chuť, k ní je přidružená mírnější, ale stále těžší pražená kávovo-kakaová složka, přitom ale v dochuti nijak nepotlačuje přirozenost bylinných složek. Závěr je sladko-nakyslý, s minimální hořkostí, plné bylinné prvky.

  Vylouhovaný list svěží zelené barvy. V celku jsou přítomny větvičky – tvrzení, že tam nejsou mi nepřijde vhodné, prestižnější značky jsou schopné provádět selekci tak dokonale, že je přítomný jen list stejné velikosti, tedy mě toto trochu zklamalo.

  Závěr: Příjemné lehčí maté, co do síly mi nepřijde tak „zabijácké“, ale v chuti se snoubí jemnost argentinských typických značek a pražená chuť vlastní paraguayským kusům. Příjemná změna, i v létě je za tepla osvěžující. Při druhé přípravě byl nálev hrubší – je naprosto nezbytné, aby byla teplota vody nižší, nálev by se stal při např zalití vroucí vodou velmi nepříjemný. V dalších přípravách mi i množství prachu začalo dělat problémy – přicpávala se bombilla.

  Cena: 120,-/500g

  Prodejce: www.pijumate.cz