Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Dian Hong gong fu

 • Vložil Tomáš Klouda 27.1.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Není bližší info, poslední kus na skladě, po objednání již není na shopu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní příjemnou hořko-sladkou složkou po medu a dřevinách s kapkou ovoce. Listy dlouhé několik cm, nepoškozené, zpravidla ve tvaru drátků (smotané vrcholové listy - tips+list). Barva je zlatá (tips) a černo-šedá - list. Poměr je 50:50 tips/list, tvoří tak hezký barevný kontrast světlé a tmavé barvy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3 / 5

  Dochuť: 2 / 5

  Cena: 3 / 5

  Originalita: 2 / 5

  Praktičnost: 4 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, vroucí voda. (popř vícenálev - doporučuji - gaiwan 100ml/5g listu, postupné prodlužování času louhování)
  Nahřátý list: čisté kakaové tóny, převažuje hořkost, plná sytá vůně, při delším napaření lehce nasládlé nuance.
  Vůně: dominuje hořkost, kakaové nuance, lehké stopy ovoce/medu.
  Barva: hnědo-oranžový nálev (nikoliv červený, jak se často označují černé čaje z Číny :-) ). Čistý nálev, bez kalu, prachu, či zlomků.
  Chuť: stabilní, poměrně svěží chuť, kontrast hořké/sladké tvoří hloubku a pestrost chutí, působí na celé ploše jazyka. "Šťavnatá" dřevitá složka s kakaovým nádechem, jemné sladké nuance po medu a přezrálém ovoci. Velmi hřejivý účinek, jen lehký povzbudivý efekt. Celkový charakter je celkem předvídatelný, nic nového mi čaj nepřinesl.
  Dochuť: středně dlouhá, až dlouhá, po polknutí bez hrubých svíravých tónů, převažuje hořkost vzadu na jazyku, která se příliš neodlehčuje, ale na druhou stranu stále působí sladké prvky již z chutě na zbytku jazyku. Chuť je rozhodně pestřejší, po polknutí je efekt usedlý, okamžitě se spádem co do výraznosti a pestrosti. Lehké ovocné tóny s kakaovým tělem. S dochutí jsem lehce zklamán.
  // vícenálev shibo 80ml/3g - 4 nálevy, hutný čokoládovo-kakaový aftertaste, poměrně spokojenost v každém směru, hutný čísnký čerňák, chutná kompozice, list ze sebe poměrně rychle dostane většinu z toho co má, čtvrtý nálev je již slabší, pátý vyloženě poslední, s náznaky tónů.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je hnědavý, tužší struktura, užší podlouhlé listy, buď je přítomný tips na stonku, nebo tips+list.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 120,-/50g

  Prodejce: Cesta čaje