Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2016 Darjeeling AF Upper Namring Tippy (FTGFOP-1-clonal), lot no. Ex-834-16

 • Vložil Tomáš Klouda 21.1.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Velmi dobrý, klasický čaj ze známé zahrady ležící v údolí řeky Teesta. Lehčí tělo, nasládlé, živé aroma a květinově bylinné aroma s tóny navinulého ovoce. Doba sklizně: začátek listopadu 2016
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list voní lehkým bylinno-květovým tónem, nasládlý hebký charakter. Základ mi přijde, jako usušená meduňka s lehce mentolovým tónem. List drobný, standardní pro FTGFOP. Vzhledově nádherné, stříbřité tipsy, červené širší lámané listy a šedo-hnědo-černé mírně kroucené drátky. Pestrobarevný celek.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Gaiwan 70ml, 3g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Počet nálevů: 4 . Teplota vody: 95°C. Louhování začínám na 30s a postupně dle barvy slévám: 30/45/80/180.

  Nahřátý list: těžší textura, ze suchého listu jsem se bál nežných slabých projevů, jež u AF nevyhledávám, nicméně již v nahřátém nádobí se list projevuje typicky pro tuto sklizeň, hutnější čokoládové tóny a příjemné kořeněné prvky s květovými podtóny.
  Vůně nálevu: květová s lehce kořeněným tělem.
  Barva nálevu: tmavá žlutavá, až do zlatava. Minimum zlomků.

  Sladký základ, pouze nahořklá jemná složka, při delším louhování jen náznak svíravosti při polknutí. Dominuje květová složka s lehounkou kořeněnou chutí, usedlejší a jemnějších charakter, než na jaký jsem naučený u AF, např. Goomtee má podstatně hutnější a těžší podtexty, výraznější koření. Květová složka působí po liliích a lehce po sušené meduňce, v pozadí výrazná skořice. Pestrost květin je mnohem větší, jen je těžká identifikace. Již první nálev je bohatý a plný. Dochuť dlouhá, po polknutí kontrast hořké/sladké, sladká převažuje. Květinky tak jemné, jako bych měl čistý bílý luční med, nebo již sušenou kytici smíchaných květů. Druhý nálev prakticky bez hořkosti, pozůstatky jsou patrné, ale minimální, ke koření se přidaly dřevité lehké prvky, náznak nakyslosti, listnaté dřeviny. Květové pestřejší tóny, mocnější a delší dozvuk. Třetí nálev nejtmavší, zlatavý. Základ sladký, pestrost ustupuje, základ je plný, sladký, lehce po skořici, květinová složka omezenější, místy náznak mentolu. Dochuť lehounce štiplavá, ale plná a dlouhá. Čtvrtý nálev sladký, jemný, uhlazený, omezená neurčitá květinová složka, lehce dřevité tóny a stále projevy skořice. Žádná bomba, ani zcela typický projev AF sběru, ale příjemný DJ za rozumnou cenu, svěží a pitelné, použitelné i do konvičky na jednonálev pro menší výdrž čaje.

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list sekaný v pravidelných širších větších listech, barva je hnědavo-zelená, místy jsou v celku větší i drobounké tipsy. Hezké světlejší verze DJ.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 50g/130,0 Kč

  Prodejce: Teamountain.cz