Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2017 China Dan Cong (Phoenix) Huang Zhi Xiang spring

 • Vložil Tomáš Klouda 12.8.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Huang Zhi Xiang Dan Cong, (Chuang Č' Siang Tan Cchung), neboli “Vůně gardénie" z Feng Huang Shan (Feng Chuang Šan), Hor Fénixe. Tento lehce oxidovaný (cca 30%) a středně pečený čaj Dan Cong oolong nabízí svěží, medově žlutou barvu nálevu, se sladkým, měkkým tělem. Kvalita listu je velmi dobrá. List je mírně pokroucený, neporušený, úzký. Suchý list voní intenzivní sladkou květovou vůní. Po zalití se ale objevují i tóny ovoce, především citrusů a broskve. Lze identifikovat lehkou vůní žluté gardénie. Chuť je velmi osvěžující, ovocná, sladká i nahořklá. Čaj je ideální pro přípravu Gong Fu Cha (Kung Fu Čcha), vydrží mnoho nálevů.
  Dan Cong označuje styl produkce oolongu, kdy jsou lístky sbírány z jediného keře. Původní rostliny byly rozmnožovány semeny před sedmi sty lety v oblasti Hory Fénixe - Feng Huang Shan. Sklízelo se z nich jednotlivě a stejně se čaje i zpracovávaly, proto jméno Dan Cong (Tan Cchung), jediný keř. Výrobce čaje si všimli, že čaj z každé rostliny chutná jinak. Čaje Dan Cong jsou výborným příkladem selektivního pěstování, neboť rostliny byly pojmenovány podle vůně hotových čajů, které se z nich vyráběly, a jsou dodnes nepohlavně rozmnožovány pro komerční produkci. Pravé čaje Dan Cong musí pocházet z rostlin jednoho ze slavných kultivarů, které rostou v oblasti Hory Fénixe v Chao An County (Čchao An) v provincii Guangdong (Kuang-tung). Je předpokládáno, že všechny kultivary Dan Cong jsou potomky "Shui Xian" (Šuej Sien).
  Kultivar - Shui Xian (Šuej Sien), varieta Huang Zhi (Chuang Č’)
  Čaj je také označován názvem "Vůně zlaté větve" nebo "Žlutá gardénie"
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3 / 5

  Dochuť: 3 / 5

  Cena: 2 / 5

  Originalita: 4 / 5

  Praktičnost: 2,5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Suchý list na pohled k nerozeznání od ostatních Dan Congů, vůně je květová, nakyslá, vůbec ne těžšího charakteru, naopak se zdá být podle vůně čaj dost "světlý", ačkoli jsou listy tmavé. Vůně nálevu je zajímavá, ovocno-květová, úplně jiné nuance květin, než na jaké jsem zaučen u Dan Congů. Barva nálevu sytá žlutavá, ale světlejší. Nakyslá základová složka, v chuti dominují květiny, směs lilie a gardenie, při regulérní přípravě gong fu, větší dávka, jsou první nálevy opravdu neobyčejně nakyslé. Čaj má lehké svěží ovocíčko v podtextu, připomíná ředěný citron s kapkou nektarinky. Dochuť je lehká, vůbec ne těžší, jako u jiných kusů, připommíná mi to spíše světlé oolongy Taiwanu, netypická, zajímavá chuť, ale u Dan Congu bych toto nehledal. Poměrně dlouhá výdrž, dochuť silná, vytrvalá, světlých složek, květinové, o řád méně nakyslé prvky, o něco pestřejší ovoce, připomíná citrusy a náznak nektarinky, dominují však květiny.
  Chuť a dochuť je poměrně široká, relativně pestrá, nedává mi však pocit odzbrojujícího účinku při napití, Dan Cong je pověstný čaj, jeho dotek musí zanechat vyjímečný požitek.
  Cena je vyšší, vzhledem k poměru chutě a praktičnosti, hodnotím spíše záporně.
  Na Dan Cong je paleta chutí originální, pro mě školení, nové prvky, ale jako spotřebitel bych byl asi zklamaný, očekával bych právě syté hutnější prvky.
  Praktičnost hodnotím středem - list je velký, hezky se s ním manipuluje, žádné zlomky a kal v misce, ale přelouhování znamená nestabilitu v celku, až nepříjemnou nakslou složku.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 296 Kč / 50g

  Prodejce: Tealegends