Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Colon s bylinkami

 • Vložil Tomáš Klouda 18.3.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Popis od prodejce:
  Skvělý mix z dílny paraguayské firmy Colon. Na výsledné výborné chuti se podepsalo kvalitní yerba maté (listy s větvičkami) a bylinky: kopr (Anethum graveolens), heřmánek (Matricaria Chamomilla), Boldo (Peumus boldus), burritos (Aloysia polystachya) a bylinou "vira vira" (Gnaphalium vira-vira) Tato bylina je velmi účinná při kašli. Velmi dobré pro přípravu tradičním způsobem i za studena (terere). Boldo (Peumus boldus) droga - list výrazně podporuje tvorbu žluči a její vylučování. Podává se také při těžkém kašli, svými účinky se podobá kodeinu, avšak nedochází ke vzniku závislosti. Zcela nepřekonatelný je boldo při problémech s dvanácterníkem i dvanácterníkových vředech. Dále bylo prokázáno, že boldo má protizánětlivé a antipyretické (protihorečnaté) účinky. BoldinE je účinný inhibitor syntézy prostaglandinu, který je součástí zánětlivého procesu. A proto se boldo podává podpůrně i při revmatismu. Droga také působí močopudně. Burrito (Wendita calysinum) má vynikající vliv na trávicí systém a celkový metabolismus. Podporuje činnost jater a žlučníku, sleziny, močového měchýře, zlepšuje zažívání, činnost žaludku a střev. Je vhodný zejména po přejedení, intoxikaci alkoholem a jinými látkami. Omezuje překyselení, nadýmání, žaludeční a střevní potíže. Má harmonizační vliv na hormonální systém, ženské a mužské genitální orgány. Obsažené flavonoidy mají silné ochranné a antioxidační účinky při degeneraci buněk a kloubů. Celkově posiluje organismus při stresu, chřipkách a chorobách z nachlazení. Omezuje vznik vnitřního napětí. Pro svou lahodnou a aromatickou chuť podobnou mátě si získá tento čaj i vaši přízeň jako osvěžující nápoj.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list vypadá pestře, mnoho přidaných příměsí, list je standardní, žádná drobná drť, ani velké listy, podíl prach/list/větvičky se zdají být také v naprosto vzorové rovnováze.
  Barva listu světle zelená se žlutavými větvičkami, fialové listy květů, bílé chomáčky, vypadá to jako chmýří.
  Vůně listu intenzivní, bylinných prvků, pouze slabá specifická složka pro cesmínu, lehce kořeněná složka s nuancí máty, základ hořko-sladký.
  nadobi
  nadobi
  Barva nálevu hnědavá se zelenými odstíny, mírně kalný nálev, žádný přehnaně prachový nálev.
  Vůně nálevu krásná bylinná, svěží. Dominují příměsky, voní zde krásně i heřmánek a lehce kořeněné boldo.
  nadobi
  nadobi
  Chuť příjemná, uhlazená, žádný svíravý prvek, naprosto úžasné za tepla, vyvážená základ i podtext, prolínají se tu chutě cesmíny, která je decentní, ale ani není zapadlá, registruji náznaky bolda s lehce kořeněným působením evokující mátu, obsažený kopr není prakticky cítit, za to heřmánek zde cítit je a to celkem výrazně, zařadil bych jej do primáru vedle cesmíny. Od začátku chutě až do polknutí je nálev příjemný a pitelný, není potřeba vůbec sladit, či jinak upravovat, stačí zalévat chladnější vodou, jako každé maté a je to.
  Dochuť příjemná, podmanivá, rozvinutí kořeněné složky bolda, mátové protahující tóny, zde již náznak kopru v pozadí cítit lze, těsně za tóny bolda, jemnější prvky heřmánku. Dochuť obdivuhodně dlouhá, v závěru je cítit výrazněji cesmína, krásně lze vnímat každou složku mimo kopru, který zde již opět není cítit, burritos a boldo výrazně separované od primáru, dominuje cesmína a květová složka heřmánku.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavší zelené barvy, příměsky v mokrém stavu nejsou moc vidět, vzhledově list vypadá standardně.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Příznivá cena a vyvážená lahodná chuť – tomu říkám velmi dobrá směska maté a dalších bylin – za mě jednoznačně palec nahoru, jasná volba obzvláště pro ty, kterým hrubší maté dělají potíž.
  Cena: 148,-