Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

  • Chvojník čínský - efedra

  • Vložil Tomáš Klouda 13.1.2019, autor Tomáš Klouda


    POUZE RECENZE - NEPRODÁVÁME! Nepiště prosím ohledně chvojníku, chodí mi týdně mail na dostupnost, zdroje atd. - toto je pouze recenze, nic víc.
    "Zákaz potravinových doplňků obsahujících bylinu chvojník čínský
    Vydáno: 5.5.2004Tisk článku
    Potravinové doplňky obsahující bylinu Ephedra sinica (chvojník čínský) určené pro snižování nadváhy jsou FDA zakázány jako rizikové pro lidské zdraví.
    Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal zákaz používání suplementů obsahujících bylinu chvojník čínský (Ephedra sinica) .Chvojník se používá řadu let ve formě potravinových doplňků především jako prostředek ke snižování hmotnosti, je ale známo, že může urychlovat srdeční frekvenci a zužovat cévy, a jeho užívání je spojováno i s několika úmrtími. Přestože výrobci tvrdí, že suplementy chvojníku by měly být při správném užívání bezpečené, FDA tyto výrobky považuje za vysoce rizikové pro lidské zdraví. "
    nadobi
    Název česky Chvojník čínský, Ch. dvouklasý, ?, ?
    Název latinsky Ephedra sinica Stapf., E. distachya L., E. equisetina, E. gerardiana Wall.
    Čeleď Chvojníkovité, Ephedraceae

    nadobi
    Historie
    Chvojník, což je vskutku pozoruhodné, je zřejmě jednou z nejdéle člověkem používaných rostlin. Rituálně a možná i medicínsky jej používali už neandrtálci v Shanidaru (dnešní Irák). Zbytky této rostliny (pyl) byly nalezeny v jeskyni v Shanidaru, asi 30 000 let starém pohřebišti. Předpokládá se, že tato rostlina spolu s dalšími bioaktivními rostlinami se dávala zesnulým na poslední cestu. V Číně jsou již více než 5 000 let známy dvě rostliny rodu Ephedra a to Ephedra sinica a E. equisetina, Číňany nazývané "ma-huang".
    Po celém světě, ve všech oblastech výskytu chvojníku, se používá v rámci lidového léčitelství jako lék na astma, alergie, jako diuretikum a stimulant.
    Účinnou látku efedrin izoloval K. K. Chen až roku 1887, když hledal náhradu za adrenalin.

    nadobi
    nadobi
    Popis
    Ephedra sinica - Celá čeleď Ephedraceae zahrnuje jediný rod Ephedra - chvojník, do něhož počítáme asi 40 druhů. Jsou to nízké, ale i vyšší metlovité anebo prutovitě větvené keře, zřídka liány. Listy malé, šupinovité, vstřícné nebo přeslenité, v nodech článkovaných větví. Chvojníky jsou většinou (až na občasné výjimky) dvoudomé, tzn. vyskytují se zvlášť jedinci se samčími, a zvlášť se samičími šišticemi (květy). Plod je nepravá, načervenalá, semenná peckovice nebo semenná bobule (názory různých autorů se liší). Semeno je obaleno listeny, z nichž některé dužnatí.
    Z celé řady druhů jsou prakticky nejdůležitější Ephedra sinica - chvojník čínský, hustě metlatý keř se zelenými článkovanými stonky. Kvůli metlovitým větvím a šupinatým listům dlouhým sotva 2 mm, se poněkud podobá přesličce. Samčí i samičí jednopohlavní květy jsou v šišticích. Samčí šištice jsou stopkaté nebo téměř přisedlé, složené z několika tyčinek. Semena jsou uložena mezi dvěma listeny, které tvoří kulovitý černý a zdužnatělý obal. Větévky jsou opadavé.

    nadobi
    Výskyt
    Rostliny rodu Ephedra pocházejí ze stepních oblastí od Středomoří do Střední a východní Asie. Dnes tyto dřeviny rostou i na západě USA a Mexika, a také v jižních Andách.
    Chvojník čínský roste na suchých svazích a ve vyschlých řečištích, především v severní Číně a v Mongolsku. V řadě zemí se pěstuje k získávání efedrinu. Tuto drogu také poskytují asijské druhy E. equisetina, rostoucí v západní Sibiři, na Kavkaze, ve Střední Asii a v Číně, nebo E. gerardiana rozšířená v severozápadní Číně a Himálajích. Na Slovensku u Štúrova ve státní přírodní rezervaci roste chráněný E. distachya - chvojník dvouklasý (tento se občas objevuje i u nás jako okrasná rostlina v zahradách).

    nadobi
    Způsob použití
    Droga se dříve používala v terapii některých nemocí, dnes se již v medicíně používá čistý syntetický efedrin. Přírodní droga se nyní používá pouze v homeopatii.
    Efedrin se aplikuje jako prostředek proti astmatu i k celkovému posílení organismu. Efedrin pro léčení astma se používá 30-60 mg perorálně 3-4x denně pro dospělého, jako dekongeseční přísada do nosních kapek (snižuje hypersekreci mukózních žlázek - rýmu), při onemocnění horních cest dýchacích, nebo jako hypertensivum (k zvýšení krevního tlaku).
    Efedrin je prekursorem pro výrobu dalších stimulujících drog, zejména metamfetaminu (pervitin).

    nadobi
    Účinky
    Efedrin je blízký hormonu adrenalinu a také podobně působí, je přímé i nepřímé sympatomimetikum. Přímo působí tak, že se váže na a i b-receptory pro noradrenalin a adrenalin. Nepřímo působí tak, že blokuje enzym monoaminooxidázu, který v nervových synapsích rozkládá noradrenalin a adrenalin. Z tohoto působení plynou i jeho účinky vasokonstrikční (stahuje cévy), dekongesční (stažení cév v nose při hypersekreci mukózních žlázek), bronchodilatační (roztahuje bronchy).
    Má i centrální účinky - prochází snadno do mozku a působí v centrálním nervovém systému jako psychostimulans. V lidském organismu se nemetabolizuje a vyloučí se do 48 hodin ledvinami.
    Při předávkování se projevují následující toxické účinky: mydriáza (rozšíření zornic), silné pocení, bolesti hlavy, neklid, závratě, zmatenost, halucinace, rychlý puls, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, dýchací potíže, svalová slabost, třes, zvracení. Předávkování lze dosáhnout velmi snadno (50-200 mg) a je značně nebezpečné, zvláště pro starší osoby. Otrava se léčí při větším příjmu toxické látky výplachem žaludku, podáním elektrolytů a při křečích intravenózně podaným diazepamem. Mírnější otravy se léčí dostatečným příjmem teplých tekutin (čaje) a zajištěním tepla a klidu (profylaxe šoku). nadobi


    Intoxikace z pohledu intoxikovaných
    Intoxikace z pohledu intoxikovaných se zobrazují pouze registrovaným uživatelům s patřičným oprávněním. Máte-li zájem, můžete se přihlásit či registrovat.
    nadobi
    Terapie
    První pomoc při otravě drogou dle obecných zásad, pít mnoho teplého čaje, profylaxe šoku (klid, teplo), při velkém předávkování výplach žaludku, dodání elektrolytů, při křečích diazepam.

    nadobi
    Chemie
    Hlavní obsahovou látkou je alkaloid L-efedrin doprovázený dalšími alkaloidy, např. L-norpseudoefedrin a D-norpseudoefedrin. Jejich obsah v rostlině silně kolísá. Toxická je celá rostlina.
    Po chemické stránce je efedrin chlorid L-(-)-erythro- (2-hydroxy-1-methyl-2-fenylethyl) -methylamonný.

    Efedrin
    VÚAB aneb "ta naše Efedrinka česká"
    Světový trh ročně pohltí 1.200 tun této psychotropní látky. Protože výroba závislá na úrodě chvojníku podléhá sezónním vlivům, byly vyvinuty i syntetické postupy výroby efedrinu. Díku tomu, že technologie i používané monokultury jsou pečlivě střeženým výrobním tajemstvím, lze většinou dobře stanovit původ finálního výrobku.
    Česká republika patří mezi tři největší výrobce efedrinu na světě. "Efedrinka", neboli Výzkumný ústav antibiotik a biotransformace (VÚAB) v Roztkách u Prahy, již od roku 1972 vyrábí efedrin na základě patentovaného postupu a svých vlastních vyšlechtěných mikroorganismů. Produkce VÚAB se pohybuje na hranici 100 tun efedrinu za rok. Vzhledem k tomu, že domácí spotřeba jsou řádově kilogramy, jde většina efedrinu na export. Podle dostupných informací jde velká část na výrobu nelegálních drog (např. jedna z mnoha afér: V letech 1993-1994 šlo od nás přes Švýcarsko do Mexika přes 75.000 kg efedrinu, přičemž legální farmaceutický průmysl v Mexiku má roční spotřebu asi 50 kg této látky).
    info z http://www.biotox.cz/enpsyro/pj3reph.html

    nadobi
    Suchá bylina voní jako černá mast, dehtová těžká vůně, kafr, těžké tóny bylinného charakteru v pozadí připomíná 10x těžší heřmánek. Chvojník v podobě větviček - má vzhled přesličky, vzhled odpovídá. Zeleno-žluté větvičky, místy do hněda.
    nadobi
    Příprava v degustační sadě
    Degustační souprava 100ml, 1,5-2g listu, 4-5min louhování, vroucí voda.
    Nahřátý list: těžká vůně, probudila se nahřátím výraznější bylinná složka, přesto stále základ působí jako černá mast. Dehtové tóny, bylinná složka vzdáleně připomíná heřmánek.
    Vůně nálevu: Zatím nejméně nepříjemná vůně, lehký náznak černé masti, bylinná kafrová složka s tóny náznakem šalvěěje a "nepravého" heřmánku.
    Barva nálevu: světle žlutavá, místy uniklo pár drobnýh větviček, jinak prach ani zlomky nejsou přítomné.
    Chuť: lehká chuť, n stránce prodejce hodnotil např. uživatel z Francie, že chuť je odporná a účinek dobrý. Chuť není hrozná, důležité je najít si optimální dávkování. Chuť bych přirovnal k těžší šalvěji se stopou lékořice. I zde je cítit temná složka dehtu/kafru, ale v podstatně menší míře. Lehounce kořeněná složka, zatím ne nijak štiplavá, při větším dávkování očekávám tuto složku výraznější. Sladký základ, s bylinným relativně příjemným tónem, celek snižuje pouze přetěžká chuť po černé masti.
    Dochuť: středně dlouhá, více působí, jako šalvěj, mírně odlehčení oproti chuti, dehet není přítomný, pouze slabounká složka po černé masti a to jen při výdechu nosem. Při delším louhování (popř snese i druhé zalití) je dochuť štiplavější a podstatně delší. Již po dopití jedné misky (10min) opravdu cítíte náběh energie, pohled, jako by se mi zostřil (rozšíření zorniček?) a jsem více vnímavý, náhlý proud energie. Skvělé na cvičení.
    nadobi
    Příprava vařením:
    Nerez hrneček 0,5l, 3-4g listu, vaření 5-8minut (od varu)

    Silný, ale kupodivu méně štiplavý a sladší základ. Podstatně větší "výtěžnost", efekt je po misce znát mnohem výrazněji. Komu by vadila chuť po černé masti/kafru, lze úspěšně dosladit medem. Energizující účinek, naprosto jedinečný a v podstatě okamžitý účinek. Ephedra je součást čínské medicíny, nemění vnímání, nepůsobí jako drogy, pouze výrazněji nakopne - pokud dodržíme dávkování, zvýší se nám srdeční aktivita, výrazně se potíme a k chůzi/lehkému cvičení je to skvělá pomůcka.
    Pro zachování účinku a minimální návyk/škodlivost se udává užívání v cyklech 7-10 dní pauza do konce měsíce a znovu (toto je ideální i při popíjení Yerba maté, neztratíte pak to nárazové nabuzení!). Nemohou užívat lidé s vysokým krevním tlakem. Zde není prodejné, stejně, jako fitness kapsle na zvýšení výkonu s efedrinem - T5, Black mamba, Mesomorf apod.
    nadobi
    Vylouhovaný list tvrdý, stonky stejné barvy, jako v suché podobě, nasekaná bylina ve víceméně stejné velikosti.
    nadobi
    Cena: 7 dolarů/200g

    Prodejce: Ali express, popř draze na Slovensku 50g/15eur dar