Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

 • China Yi Pao Hao Cha

 • Vložil Tomáš Klouda 28.11.2019, autor Tomáš Klouda


  caje
  caje
  caje
  nadobi    Suchý list voní travnatou složkou s květinkovým podtónem a zvláštní složkou až do kouřova. Velmi úzké lístky nakroucené do spirálek, háčků, či volných "kuliček". Tyto útvary nepřesáhnou 1cm. Šedavo-zelený, až kovově modro-šedý list.
  caje
  caje
  caje
  Chuť: 1,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 1 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: ? / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 1 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 1 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  caje
  caje
  caje
  caje
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 90°C, 2,5g listu, 3 min louhování.
  Nahřátý list: zpočátku velmi nepříjemná "igelitová", plastová sloučenina. Po chvilce strachu a delšího napaření vnímám vegetální složky - traviny a v pozadí kouřovo-plastové nuance.
  Vůně: travnatá s hořko-sladkým charakterem, velmi nepatrná "plastová složka".
  Barva: poměrně světlá, žlutavá, drobný prach na dně misky.
  Chuť: hožká základna s travnatými prvky, silná pachuť v pozadí, drhne v krku a vzadu na jazyku. Opět ten plastikový netypický tón, cosi, co chutná, jako fluoridová pasta a zápach z prostředí fabrik na vstřikování plastů (možná zatavený sáček, ale...).
  Dochuť: Po polknutí hořkost srovnatelná s yerba maté, do toho traviny, náznaky květin rušené pachutí a hořkostí. Bohužel poměrně dlouhá dochuť s travnatým základem - čím víc odeznívá travnatost a hořkost, tím více odkrývá nedostatky zbytku...dále pít a zkoumat nehodlám, čert ví, co v tomto listu ještě je. Málokterou věc vyhodím, ale tohle si to zaslouží...
  caje
  caje
  caje
  Vylouhovaný list je sytě zelený, většinu tvoří mladé křehké lístky, poměrně kvalitní materiál na pohled. Škoda, že se to celé zakopalo pod přílišnou nestabilitu a hlavně nepřirozenou pachuť.
  caje
  caje
  caje
  nadobi     Cena: ? Dar

  Prodejce: ? Dar