Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších. • Chaluha bublinatá

 • Vložil Tomáš Klouda 26.3.2020, autor Tomáš Klouda


  caje
  caje
  caje
  Chaluha se používá při snížené funkci štítné žlázy, při zánětech kloubů a revmatismu. Snižuje hladinu lipidů a cholesterolu v krvi, krevní tlak a aktivitu trávících enzymů.
  V lidovém léčitelství je chaluha bublinatá doporučována jako odtučňovací složka v čajových směsích, např. s čajem pu-erh, kdy dochází ke zlepšení odbourávání tuků. Má příznivé účinky na elasticitu kůže, zlepšuje hydrataci plet.
  Stopové prvky jako bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, chróm, zinek, mangan, selen, křemík, polysacharidy (laminarin, fukoidin), algináty, lipidy, betakaroten, skvalen, organicky vázaný jód.
  Chaluha bublinatá se vyskytuje v mělčinách Severního a Baltského moře do hloubky 5 m.
  Nevhodné pro těhotné a kojící ženy.
  caje
  caje
  Osobní poznámky: Již z vůně velmi specifická složka moře. Většině to nedělá dobře. Nejvíce mi to připomíná ústřice. Slaná složka s tóny mlžů, v pozadí vegetální tóny řas. Samotné těžko pitelné, ředím si s kombuchou z květů z černého bezu, kdy sladko nakyslá květová složka zmírní "mořský čmuk" a celek se tak dá pít. Tato bylinná věc je jedna z mála, kterou v čisté podobě těžko dopiju.
  caje
  caje
  caje