Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

Ceylon Green Jasmine


Vložil Tomáš Klouda 16.4.2012, autor Tomáš Klouda


list
list
Info od prodejce:
Složení: pravý zelený čaj ze zahrady Gowrakale, aroma. Nálev má plnou, výrazně jasmínovou chuť.
Příprava: Vodou o teplotě 70-80°C zalejte čaj v poměru 1,5 dl na 1 čajovou lžičku. Pokud čaj louhujete v konvici, pak 1 lžičku na konvici. Ponechte 2-3 minuty louhovat. Poté přeceďte. Možno připravit 3 nálevy. Země původu: Srí Lanka
list
Suchý list rolovaný takřka do kuliček, svěží zelená barva listu, intenzivní jasmínová, lehce štiplavá, vůně - prostoupí celé okolí.
list
Jednonálevová příprava:
Konvička z rýžového porcelánu 250ml, 4g listu, 6minut louhování, zaléváno 85°C horkou vodou, před přípravou předehřev nádobí - vůně nahřátého listu intenzivní jasmínová, výrazné prvky citrusů, jasmín velice podobný, jako u jasmínového thajského zeleného čaje.
Barva nálevu je jiskrná, tmavě žlutá.
Vůně nálevu intenzivního charakteru, citrusová komplexní vůně (převažuje citron), ve stejné vlně, jako jasmín.
Chuť plná, jasmínová s nahořklým základem a citrusovými prvky. Sratr svíravý, Skoro příliš hořký, takřka ihned se ale hořkost přesouvá do pozadí. Bohatý plný nálev prostoupí celá ústa, závěr zjemňuje stále hořký základ s výraznějšími citrusovými prvky. Dlouhotrvající chuť samotná, povzbudivý účinek zeleného čaje a zároveň harmonizující chuť jasmínu. Fascinující podobnost s thajským zeleným čajem s jasmínem - tento cejlon má hrubší průběh chutí, ale ve své podstatě jsou si v jasmínové chuti více než podobné.
Dochuť plná, jasmínová s hořkým podtextem, nejvíce na patře. Citrusový vedlejší tón, poměrně dlouhý průběh dozvuku, intenzivní plné složky, závěr hořko-nakyslý - znásobení požitku z citrusů (cistron).
list
list
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 150ml, 4g listu, předehřev
1.nálev 85°C/35s - světle zeleno-žlutý nálev, čirý. Jemná jasmínová primární složka, sladký charakter, decentní nenucený celek, rozhodně příjemnější, než štiplavý tón v jednonálevu. Hořkost taktéž příjemná, decentní. Dozvuk středně dlouhý, sladký, příjemný nenucený se zajímavou nevšední jasmínovou složkou a mírnými citrusovými prvky v pozadí.

2.nálev 85°C/45s - nepatrně tmavší nálev, výraznější citrusové prvky, jasmínová složka na stejné vlně, sladěný celek, nic přehnaného, uvolňující jednoduchý celek, ideální pro chvíle při četbě či posezení s kamarády. Dochuť dlouhá, citrusová sladko-nakyslá chuť s jasmínovým základem.

3.nálev 85°C/90s - světlejší nálev,v mírnější vyvážené tóny, méně pestré citrusové složky (pouze citron) a velice mírná chuť jasmínu, poměrně prázdná základová složka - oproti 1 a 2 nálevu. Dochuť středně dlouhá, nepříliš výrazná, citrusové svěží mírné tóny s jasmínovým základem, lehké nenáročné popíjení.

4.nálev 95°C/250s - prázdný nálev s nádechem citrusů a jasmínu, dochuť minimální. V 3 a 4 nálevu takřka bez jakékoliv hořkosti, pouze sladko-nakyslý charakter.
list
Vylouhovaný list trhaný, svěží zelené barvy, místy nahnědlé okraje listů, trhané celky poměrně malé velikosti, na pohled dost tříděné celky.
a href="images/caje/ceylongreenjasmine7.jpg">list
list
Závěr: Plné i když ordinérní složky, místy příliš štiplavý charakter a svíravé nárazy, ale intenzita a jedinečnost jasmínové chutě je fascinující. Čaj, který dádá enegrii a povzbudí.

Cena: 36,-/70g v Biopotravinách (44,-/70g web Oxalis)

Prodejce: Oxalis