Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Ceylon Special Green Op


7.11.2010

Převážná většina čajové produkce ze Srí lanky připadá na plně oxidovaný - tedy černý čaj, proto mě velmi zaujal tento zelený Ceylon.

Úzký úhledný podlouhlý suchý list vonící po kakau/čokoládě a specifických květinových tónech.

Gaiwan 100ml/5g, předehřev nádobí - po nahřátí v nádobí voní kakaově až těžce povidlovitě.

1.nálev 85°C/15s - nálev jasné žlutavé barvy, bohaté květinové pachy s téměř marmeládovitými tóny. Jež v první nálev je poměrně plný začíná na velice specifické květinové chuti, kterou jsem osobně zatím nikde jinde nenašel. Přechází do sotva postřehnutelné trávé chuti až do chutí s květinovo marmeládovitými tóny. Všechny chuťové tóny na sebe perfektně přecházejí, nic nevyčnívá, kulatá sladká chuť. Dochuť je krátká příjemná sladká květinová.

2.nálev 85°C/20s - tmavší nálev s výraznější vůní - z čichátka je jasně cítit marmeládovité tóny ostružin/borůvek. Plnější nálev s velice výraznou květinovou dlouhotrvající chutí přecházející do méně výrazných kratších marmeládovitých tónů a končí na nepatrné travnatosti. Aftertaste středně dlouhý květinovo-ovocný (nezralá meruňka), ne příliš výrazný.

3.nálev 85°C/30s - chuť ztěžkla, plnější a kulatější nálev se základní omamnou květinovou chuťinovou složkou s přechodem do méně pestré marmeládovité, nyní spíše pouze ovocné chuti. Aftertaste dlouhý, zde naopak začíná na marmeládovistosti a končí květinovými složkami.

4.nálev 85°C/40s - nepatrný pokles výraznosti, stále však silné květinové chuťové složky s krátkou ovocnou chutí. U dochuti je pokles znatelnější, středně dlouhá s květinovou nasládlou chutí na patře.

5.nálev 85°C/60s - znatelné oslabení nálevu, lehké květinové prvky se sladkým závěrem. Dozvuk krátký květinový nasládlý.

6.nálev 100°C/120s - poslední velice mírný nálev s květnovým nádechem, sladkou chutí přecházející do trpka. Aftertaste minimální.


Vylouhované listy sice převážně nejsou celistvé (lístky potrhané, necelé), ale i přesto mají dobrou kvalitu a jsou hezké na pohled.

Závěr: Příjemný čaj pro chvíle uvolnění. Cena je také více než příjemná. Velmi zajímavé chuťové prvky, naprosto specifický čaj. Rozhodně doporučuji si tento čaj pořídit, je to zajímavá zkušenost.

Cena: 49,-/50g
Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava
Dodavatel: Amana