Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

Ceylon Dimbula OP I Pettiagala


24.10.2011

nadobi
//i když je na zadní straně napsáno, že se na titulní straně jedná o ilustrační foto, nevypadají nazelenalé lístky na obrázku příliš dobře s tmavám listem cejlonského čaje.
nadobi
Typicky strohý popis od dodavatele: Kvalitní ceylonský čaj, jehož lístky už před zalitím vydávají intenzivní vůni. Zlatožlutý nálev, příjemně jemná, vyvážená chuť.
nadobi
Suchý list v kategorii OP I poměrně malý, velice aromatický, dřevitá vůně s výraznými lehce štiplavými kořeněnými složkami. Černo-hnědá barva listu s načervenalými odstíny.
list
Jednonálevová příprava
Konvička z rýžového porcelánu o objemu 250ml. Dávkování - 3g listu, zaléváno vroucí vodou. Před přípravou předehřev nádobí.

Barva hnědo-oranžová, chuť přezrálého ovoce, místy marmeládovité složky (meruňka), v závěru medové lehké složky. Obstojná plná chuť jednoduchých ovocných tónů s dřevitým podtónem - potupně se zvýrazňující. Aftertaste ze začátku po přezrálém ovoci, později se přidává plná dřevitá složka, později medové prvky a v samém závěru čišté tóny ušlechtilých dřev. Při delším louhování nejsou cítit negativní složky - naopak delší louhování se odrazí na větší intenzitě přezrálého ovoce. Při kratším louhování více vyčnívají pestré dřevité složky.
nadobi
Tento čaj je oproti UVA OP I Shawlands medovější, naopak oproti OP I Highgrown má pestřejší dřevité prvky. Chuťově je tedy někde na středu mezi vyjmenovanými čaji od stejné firmy.
nadobi
list
Vylouhovaný list ordinérní, klasický lámaný list. Jiskrná červená barva.
list
Závěr: Příjemná nízká střední třída ceylonského čaje, poměrně svěží nádech a plné tóny. Nenáročný čaj, který zahřeje a nezklame.

Dovozce: Oxalis - 31,- Kč/40g

Prodejce: zakoupeno v jihlavském obchůdku s čaji a dárkovými předměty za 27,-/40g