Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

Černý vanilkový čaj


Vložil Tomáš Klouda 9.5.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce:
Dobrá základní třída čínského černého čaje, nálev příjemné chuti i vůně s jemnější, charakteristicky nasládle kořeněnou vanilkovou složkou.
Složení: černý čaj, kousky vanilky, přírodní aroma.
Tip na přípravu: cca 9 gramů čaje vsypat do čajového filtru, přelít 0,6l vroucí vody, louhovat 3 - 4,5 minuty.
nadobi
nadobi
Suchý list velmi aromatický, sladká plná vanilková vůně, velmi příjemná pestrá a nenucená vůně bez agresivní dráždivé složky, jež ovoněné čaje mají, sbíhají se mi chutě ještě před přípravou. Vůně je specificky vanilkově kořeněná s odstínem likérů (vaječný s mandlemi). List velmi tmavé černé barvy, místy s načervenalými větvičkami. Velikost listu poměrně velká, přijatelný podíl větviček, listů je naprostá většina, relativně tříděný celek, hezký vzhled.
nadobi
nadobi
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 100°C, 5 minut louhování.

Vůně: decentní primární nádech lehce kořeněné vanilky sladkého základu, v pozadí lehká vůně dřevin.
Barva: červeno-hnědavá barva nálevu. Menší množství drobných částeček listů - akceptovatelné, při pití nevadí.
Chuť: sladký základ nepatrně kořeněného podtextu, překvapivě není vanilka přehnaně výrazná, jak jsem odvozoval z vůně listu, decentní sladká specifická chuť vanilky, přirozený dojem, nic umělého či co by nepasovalo do celku. Příjemná dřevitá složka v pozadí, celkově jemný a hladký průběh chutě, v závěru sladší celek s méně výraznou kořeněnou složkou a primární vanilkovou chutí, lehký nádech likérů vpo zadí. Plný hřejivý nálev jež se hodí na zahnání chutě na sladké, sám o sobě působí jako sladkost po obědě, moc dobré chuťové tělo.
Dochuť: dlouhá plná dochuť, vanilkové prvky na počátku dochutě zcela primární, takřka nic jiného nelze cítit, než sladkou vanilkovou chuť, na patře se postupně odkrývá jemná nahořklá složka, postupně se uvolňují dřevité příjemné prvky a nepatrné pryskyřičné tóny. Vanilka se v závěru mění v tóny likéru - vaječný likér s mandlemi, s pozůstatkem čsté vanilky, opravdová chuťovka. Dlouhé doznívání a plné tělo. Velmi hřejivý nálev, působení má tento čaj obdobný jako likér - zahřívají se tváře a uši. Průběh dochutě ničím nerušený, ani delší louhování nemá příliš zásadní vliv na celkovou chuť, stále pitelný a sladěný nálev, byť s hrubšími prvky v pozadí.
nadobi
Mokrý list vcelku objemný, poměrně často lze najít nepoškozený menší pilovitý list, vesměs ale převažují trhané části listů. Červeno-hnědý list s pilovitými okraji, hezký tužší žilkovaná struktura listu.
nadobi
Závěr: Příjemná hutná vanilková ovoněná čajová záležitost, s rukou na srdci uznávám, že Amana nabízí nejlepší vanilkový čaj, jaký jsem doposud pil, kdo má rád vanilku, určitě se v tomto najde.

Cena: 47,-/50g

Prodejce: Amana