Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • CBSe Silueta

 • Vložil Tomáš Klouda 30.7.2015, autor Tomáš Klouda  Popis od prodejce:
  Dlouhodobé pití nápoje přispívá ke správnému metabolismu tuků a sacharidů v organismu.
  Složení: Yerba mate s přídavkem polydextrozy, máty peprné, divoké růže, cedru, fenyklu, bolda a mořské řasy.

  Suchý list drobnější, poměrně nadprůměrné množství prachu, drobnější větvičky, list taktéž menší velikosti, více sekán. Větvičky přidaných bylin a kůry stromů, moc příjemný vzhled.
  Barva listu svěží zelinkavá s tmavšími částmi přidaných bylin.
  Vůně listu velmi svěží, sladká a bylinná, svěží lehce kořeněný „protahující“ efekt – máta+fenykl.

  Barva nálevu zelinkavá, při delším louhování s nahnědlou barvou. Kalný nálev, drobný kal, který nedrhne v krku při popíjení, ani se neucpává bombilla.
  Vůně nálevu primárně sladká s velmi nepatrně nahořklým pozadím (v mnohém mi základ připomíná sladký základ CBSe energia), velmi příjemný odér s bylinno-květovými prvky, pouze v pozadí typický bylinný odér Yerba maté.

  Chuť plná, hutná, na yerbu dosti netypická, výrazně je zde znát ochucení, celkový charakter příjemný i pro nepijáky matéčka, minimální nahořklá složka v pozadí, primární sladká chuť s květovými prvky, lehké prostoupení ovocnými prvky (ač ovocné plody obsaženy v celku nejsou), příjemný bylinný podtóny, komplexní prvky, procítěný průběh plný přechodů ze složky na složku. Závěr velmi sladký s minimální hořkostí v pozadí, nepatrně mátový a fenyklový podtext, primárně květový (růže) základ s bylinnými složkami – více proniká složka Yerba maté. Delší louhování nemá zásadní vliv na výslednou chuť, pouze nahořklejší pozadí, které je se sladkým celkem pořád velmi pitelné. Příjemné dřevité, bylinné a květové složky, velmi pestrý celek.
  Dochuť dlouhotrvající, sladké ovocno-květové primární prvky (ovocné složky mi přijdou dost umělé, přidané – ve složení nejsou uvedené – předpokládám, že se tato chuť objevuje ve spojení s polydextrozou), sladká základová složka zjemňuje typický charakter Yerby – plynulý hladký průběh dochutě. Decentně nahořklý podtext, později do celku výrazněji proniká specifická chuť yerby maté – stále za sladké podpory ovoce a květů růží. Velmi nepatrný kořeněný podtext máty. Závěr sladko-hořký, nádech fenyklu se specifickou základovou chutí yerby. Mírně povzbudivý celek, spíše ochlazující pocitový efekt.

  Vylouhovaný list zeleno-hnědé barvy, hezká jiskrná drobnější směska.

  Závěr: Svěží příjemná chuť, možno připravovat za studena – v létě velmi osvěžující výluh. Charakter tohoto konkrétního matéčka působí příjemným dojmem, ocení ho i nepijáci maté, obzvláště jemný a vhodný charakter pro ženy.

  Cena: 120,-/500g

  Prodejce: www.pijumate.cz