Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba mate - CBSE Frutos del Valle

 • Vložil Tomáš Klouda 1.10.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  CBSE Frutos del Valle je tradičně dobré listové maté s větvičkami a v kombinaci se sladkou chutí hrušky a jablka vytváří lahodné osvěžující pití. Lze připravovat i za studena (terere). Země původu: Argentina
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list drobný, sekaný na menší části, nadprůměrné množství prachu, větvičky taktéž drobnější.
  Barva listu zcela standardní, tmavší zelená, žlutavé větvičky.
  Vůně listu bylinná s jablečnými podtóny, hruška není příliš znatelná – až při delším vnímání. První dojem z vůně není moc silný, primární působení zastupuje bylinná základová složka yerby.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Barva nálevu tmavší zelená s odstínem hnědé. Kalný nálev.
  Vůně nálevu – okamžitě po zalití listu v kalabase pronikala v okolí hrušková sladká vůně – krásné zvýraznění této složky – tuto složku jsem čekal. Později je cítit i v přelitém nálevu do mističky jen bylinná kouřovější vůně.
  nadobi
  Chuť není svíravá, obsahuje však výraznější hořké prvky, základ je sladko-hořký, primární působení zastupuje bylinná lehce kouřová chuť cesmíny, s obdobnou, ale o něco málo menší výrazností působí složky jablek, hruška je cítit minimálně. Celek není příliš věrohodný, ovoněné prvky nepůsobí přirozeně a nepasují příliš k bylinné chuti. Celkový dojem není špatný, jelikož většinu chutě zastupuje bylinná složka a kouřové prvky vše zahlazují. V závěru chutě jablečné prvky malinko více prostupují do celku a charakter je tak příjemnější.
  Dochuť je od polknutí doušku po chuťové stránce příjemnější, dlouhé doznívání, mnohem výraznější působení aromatu jablka a hrušky, souhra bylinných a ovocných složek, v závěru opět začíná převládat bylinná chuť a dominantnější je v pozadí hrušková složka – příjemný rozdíl oproti chuti samotné. Kouřové tóny jsou zde v pozadí, celkově sladší celek. Podstatně lepší charakter, chutná kombinace.
  nadobi
  Vylouhovaný list drobný, tmavě zelené barvy, velké množství prachu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Závěr: Příjemné ovoněné maté, nepatří mezi mé top, osobně bych již toto nepořizoval, na druhou stranu žena si tento kus vychvaluje – inu co člověk to názor a chuťově odlišné preference :-) Škoda, že již je podzim, jinak bych vychladil a zkusil na studeno, výsledek může být i pro mne mnohem lepší. Cena: 169,-

  Prodejce: Pijumate