Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - CBSE endulzada

 • Vložil Tomáš Klouda 14.11.2015, autor Tomáš Klouda
  Popis od prodejce:
  Maté delikátní sladké chuti, silně povzbudivé, bez obsahu cukru.
  (překlad z polského shopu yerbamarket: Proslulý pro svou jemnou sladkou chuť. Slazené aspartamem (E951) a acesulfamem K (E 950). Obsahuje zdroj fenylalaninu. Vhodné pro začátečníky a pro ty, kteří si chtějí "odpočinout" od silného materiálu.)

  Suchý list drobnější velikosti, list sekaný na menší částečky oproti běžnému standardu, větvičky porůznu sekané, mírně nadprůměrné množství prachu.
  Barva listu velmi světlá zelená barva listu, žlutavé, místy nahnědlé větvičky.
  Vůně listu nesmírně svěžího charakteru, lehounce nakyslá složka se specifickou bylinnou nahořklostí, velmi intenzivní typická složka Yerby znásobená svěžím charakterem.

  Barva nálevu hnědavá se zelinkavými odstíny, poměrně malé množství kalu.
  Vůně nálevu výrazně nahořklá s bylinným typickým odérem yerby, lehce kávové tóny s náznakem pražených složek.

  Chuť doslova překvapující, vskutku dle popisu prodejce sladké tělo, jen velmi nepatrná nahořklá složka v pozadí. Není zde přítomné zalití úst hořkostí, jako u drtivé většiny kusů yerby, na druhou stranu mi v celku nehraje taková zvláštní umělá cukrová složka. Ačkoliv není v listu žádný obsah cukru, mám pocit nějaké příměsi, která zastírá abych tak řekl přirozenost yerby. Kolegové, kteří si toto maté brali se mnou v objednávce, si jej nemohou vynachválit, nejspíš právě pro start s matéčky jim vyhovují spíše sladší kusy. Každopádně v chuti nacházím jen náznak původního bylinného charakteru, a to převážně na startu chutě, později se v chuti rozvine plná sladká základová chuť, která mi působí uměle, nejvíce ji zpodobňuje umělé sladidlo pro diabetiky, podivná zkreslená složka marcipánu. Závěrem opravdu enormní sladká složka, téměř nepustí k působení bylinné prvky.
  Dochuť zpočátku v pokračování enormní sladké složky, po polknutí opravdu nesmírné kopnutí sladké, skoro bych řekl svíravě sladké, nepříjemné k polknutí, pokud to vůbec lze takto vyjádřit, celek bych působením zpodobnil k českému standardu - černému čaji s několika žlicemi cukru. Později lehké uvolnění z cukerné umělé složky s nádechem marcipánu a lehce prokukují bylinné tóny, lehounká nahořklost na patře, jazyk zalitý sladkostí. Závěr příjemnější, konečně povolila přemrštěná sladkost a celek má trochu přirozený charakter.

  Vylouhovaný list poměrně tmavé zelené barvy, žluté větvičky, drobnější celek.

  Závěr: Pro mnohé je tento kus nejpřijatelnější verzí yerba maté, kterou doposud brali, ale z mého pohledu je to značně zkreslený pokus a umělé prvky v celku mi nedělají moc dobře – stokrát radši bych si dal směs yerby s bylinkami, než tuto chemickou sloučeninu....Klasické matéčko sedne do žaludku a uhladí ho, ale po tomto je mi divně. Další mínus má tento kus za absenci tabulky s nutričními hodnotami. Hlavním negativem je obsah E951 – Aspartam – sporná látka - působení a rizika naleznete přes google.

  Cena: 120,-/500g

  Prodejce: www.pijumate.cz