Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

  • Caykur Kamelya Cayi

  • Vložil Tomáš Klouda 17.6.2018, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Info od prodejce:
    Turecký čaj s velmi jenou chutí a delikátní vůní, který Vám zpříjemní každodenní start do Vašeho dne. Jedná se o ideální čaj pro příjemné ranní chvíle, ale samozřejmě se dá popíjet po celý den. Jeho vůně a chuť Vám zajistí dokonalý požitek.
    SYPANÝ ČERNÝ ČAJ Z TURECKA
    Čaj se pěstuje v Turecku na východním pobřeží Černého moře v provincii Rize. Klasickou cestou je většinou připravován v "dvojkonvičce", kdy v horní nádobě připravíte silný koncentrát a ve spodní pouze vodu - poté si čaj vždy naředíte dle vlastního gusta. Ideální je servírovat čaj v malých skleničkách, které v naší nabídce naleznete také. Čaj by měl být silný - a nezapomeňte na cukr.
    A něco o společnosti samotné - Caykur je největším producentem a prodejcem čaje v Turecku. Tato státní firma byla založena v roce 1983 a od té doby se stala v Turecku čajovou dominantou, a to nejen na místním trhu.
    nadobi
    nadobi
    Suchý list drobný, sekaný, nadýchaný, nikterak rolonavý, klasický vzhled Rize. Na pohled nejde nijak rozeznat od základní sorty Turist. Barva je hnědavá, částečně do červena a do šeda. Vůně výrazně květová s dřevitými prvky, náznak skořice. Přepražený list voní o řád větší intenzitou.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Příprava v degustační sadě:
    degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
    Vůně nálevu: Příjemná sladká vůně, jemná nahořklá stopka, přimární složky květové, lehký dřevitý podtext. Opražený list je pouze nepatrně výraznější.
    Barva nálevu: hnědavo-načervenalá, značné množství zlomků na dně misky.
    Chuť: Neopražený list je základní, ordinérní, květovo-dřevitý, jakoby bez života, bez kyslíku. Je to základní černý čaj, ale tak nějak nic neříkající. Opražený list je mírně svíravější, ale má podtatně větší jiskru a hloubku, i kdyby byl potřeba sladit, květové prvky po orhidejích zde prostupují po celých ústech, hořkost sedá vzadu na jazyku, ale je to výrazný a chutný celek. Vystupují zde skořicové nuance, živější dřevité prvky po listnatých stromech. V základní podobě je čaj prakticky nerozeznatelný oproti Rize turist - ale opražený je o řád lepší :-)
    Dochuť: zde je rozdíl pražení/nepražení nejzajímavější. Po vypití neopraženého kusu je základ sladký, poměrně kulatý, ale základní, opravdu nezajímavý. Opražený list zanechává svou stopu po celých ústech i jazyku, lehká svíravost při polknutí, ale dlouhotrvající efekt, příjemné květové složky, jako plátky exotických květin, lehounká skořice a příjemné dřevité prvky, zde působí více ušlechtile, vzdáleně jako tis. Doba doznívání k 15 minutám. Značně povzbudivý efekt.
    //tradiční příprava je v caydanliku, ale i takto náš zjednodušený, lépe řečeno zrychlený, způsob přípravy/opražení je podstatně lepší. Než pít list samotný. Tato příprava zde již má tradici a je to jednoznačně zajímavý směr.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list ve formě "blátíčka", malé zlomky v jedné kupě. List poměrně tuhý, překvapivě. Barva listu tmavá, lehce nazelenalá v mokré formě, ale převládá hnědavá.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Cena: 149,-/500g

    Prodejce: Kefija.cz