Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

Catuaba


20.2.2012

list
Obecné stručné informace
Catuaba (Erythroxylum catuaba) je středně vysoký listnatý strom se silným, provazovitým kmenem a krásnými žlutými květy rostoucí v deštných pralesích na severovýchodě Brazílie. Alkaloidy, které obsahuje, jsou soustředěny v kůře a jsou známy jako afrodiziaka a tonika nervové soustavy. Obsažené látky (vědecky prokázané) Obsažené látky (vědecky prokázané) Catuaba je bohatá na minerály a stopové prvky, především magnézium, potassium a vápník.
Catuaba zvyšuje libido (chuť na sex) u mužů i žen. Krátce po požití většina lidí cítí mravenčení podél páteře a smyslný pocit po celém těle. Kůže pohlavních orgánů je citlivější. Zvyšuje se prokrvení genitálií, což může vést k posilnění a prodloužení erekce, tím se zvyšuje i sexuální vzrušení a dostavují se silnější orgasmy.
list
Příprava výluhu:
Barva kůry světle hnědá, meší velikost jednotlivých částí (v porovnání např s Lapachem), vůně specifická dřevitá.
2 polévkové lžíce kůry zalijeme vroucí vodou (0,8l) a vaříme 10-15minut, poté odstavíme a louhujeme 15-20 minut - poté přeléváme do misek, či hrnků.
Vůně při vaření velice příjemná, výrazný dřevitý odér s bylinným podtónem, místy vůně připomíná čerstvý hrášek.
Barva nálevu načervenalá s odstíny oranžové a hnědé.
Chuť primárně dřevitá s bylinnými vedlejšími prvky, oproti Lapachu více dřevitý specifický charakter, zde je na první doušek poznat že se jedná o kůru stromu. Kontrast lehce nahořklého podtónu v závěru chutě se základovým sladkým tělem.
Dochuť jemná specifická dřevitá, hořko-sladkého základu. Středně dlouhé až dlouhé doznívání (řádově do 10min).
Vylouhovaná kůra je i po vylouhování tuhá a zachovává si svou původní hnědou barvu.
Vynikající je i zchladlý nálev.
list
Detailnější informace
Co je a není Catuaba? Erythroxylum catuaba je rychle rostoucí malý strom, který produkuje žluté a oranžové květy a malé, tmavě žluté, oválné, nepoživatelné ovoce. Rozrůstá se severní částí Brazílie v Amazonii: Para, Pernambuco, Bahia, Maranhao a Alagoas. Tento strom patří do skupiny Erythroxylaceae, jehož hlavní rody, Erythroxylum, obsahují několik druhů, které jsou zdrojem kokainu. Catuaba, zpacovávaná ve formě kůry, se získává ze specifického stromu Erythroxylum catuaba a neobsahuje žádný z aktivního alkaloidu kokainu, naopak obsahuje blahodárné složky.
Na internetu je možné nalézt velké množství nepřesných informací týkající se aktuálních druhů stromů, které jsou sklízené v brazilských lesích. Pod názvem Catuaba se ve světě tak prodává například Lapacho a neidentifikovatelné kůry - většinou neškodné, ale bez aktivních blahodárných prvků. Zkušený brazilský dodavatel odkazuje na dva druhy: "velká catuaba" a "malá catuaba“. "Malá catuaba" je Erythroxylum catuaba (a. J. Silva ex -. Raym. Hamet - jméno bylo přijaté v roce 1936), která roste do výsky 2- 4m a má světle žluto-oranžové květy - v Brazílii se nazývá se catuaba. "Velká catuaba, " v rodu mahagonu, je Trichilia catigua, která roste do výsky 6- 10 m, má krémově zabarvené barevné květy a v Brazílii se nazývá catigua, nebo angelim. Navíc existují, tři další (neschválená) botanická jména pro catuabu jsou užívány nesprávně v obchodech s bylinkami: Juniperus brasiliensis (který je často nesprávně deklarována, jako "malá catuaba"), a Anemopaegma mirandum a Eriotheca candolleana, které patří do úplně jiného druhu. Anemopaegma je obrovský strom z rodu Bignonia, dorůstá 40 m výšky a bývá nespávně nazývaná catuaba - verdadeira v Brazílii. Tento druh stromu je nyní sklizený a exportovaný z Brazílie nezkušenými nepovolenými sběry a prodávaný jako "catuaba". Erythroxylum catuaba a Trichilia catigua jsou žádané brazilské stromy pro bylinné lékařství a jsou to stromy s nejdelší doloženou historií o léčivých účincích.
list
Prastarý domorodý bylinný lék
Catuaba má dlouhou historii v použití, jako bylinný lék – konkrétně jako afrodiziakum. Indiáni Tupi z Brazílie poprvé objevili afrodiziakální vlastnosti rostliny a v posledních málo staletí, dokonce složili mnoho pochvalných písní jeho podivuhodných účinků a schopností. Původní lidé užívali catuaba po generace. Catuaba je nejslavnější ze všech brazilských afrodiziakálních rostlin. V brazilské oblasti Minas je rčení, "Pokud otec dosahuje 60 let, a počal syna, potom je to syn catuaby!"
Tento brazilský bylinný lék je dnes za centrálního stimulátora nervové soustavy s afrodiziakálními vlastnostmi. Výluhy z kůry Catuaby jsou obvykle užívaný pro sexuální nemohoucnost, rozruch, nervozitu, bolest nervů a jiné slabosti, na špatnou paměť nebo zapomnětlivost, převážně však při sexuální slabosti. Podle Dr. Meira Penna, catuaba funguje jako stimulátor nervového systému, především když se jedná o impotenci mužských pohlavních orgánů. Největší výhodou je, že se jedná o nevinné afrodiziakum, užívané bez jakýchkoliv škodlivých následků. V Brazílii je považované za afrodiziakum s "prokázanou účinností" a navíc pro eliminaci impotence funguje při mnoha druhů nervózních podmínek včetně nespavosti, hypochondrií a bolestem spjatých s centrální nervovou soustavou (jako ischias a neuralgie.
list
Chemické složení
Chemické složky nalezené v catuabě zahrnují alkaloidy, taniny, aromatické oleje a nasycené pryskyřice, fytosteriny, cyclolignany, sequiterpeny, a flavonoidy. Jeden brazilský výzkumník zdokumentoval (v roce 1958), že catuaba obsahovala alkaloidy, jako yohimbin (ale není jasné který druh stromu studoval). Směs flavalignanů, včetně cinchonainů, byla nalezena v nálevu Trichilia catigua a Cutuaba se tím prohlásila za antibakteriální a s anti-rakovinotvornou vlastností. Japonští vědci dále objevili, že extrakt z catuaby má také antibakteriální a anti-HIV aktivitu.
Složky:
- Catuabina (hořká substance)
- aromatické látky
- třísloviny
- pryskyřice
- tuky
- alkaloidy podobné atropinu a ioimbinu.
list
Aktuální praktické využití
Doposud nebyla provedena žádná detailní studia toxicity, ale jeho dlouhá historie použití v Brazílii nenaznačuje žádnou toxicitu nebo škodlivé následky. Ve skutečnosti (dle Dr. Meira Penna) jediné průvodní jevy jsou naopak prospěšné - erotické sny a zvětšená sexuální touha!
Doporučená dávka je jeden až tři šálky nálevu denně. Běžný způsob přípravy je odvar připravený z 1-2 polévkových lžic na půl litru vody, vaří se po dobu 15 minut. Takto vzniknou 2 šálky nápoje. Když se nápoj pije nalačno, účinky se dostaví asi do půl hodiny.
list
Indikace
Fytoterapeutikum: Neklidný spánek, nervozita, emocionální nestabilita, rekonvalescence po vážných chorobách, sexuální impotence, problémy s myšlením a soustředěním, žaludeční problémy, pomáhá při léčbě neurastenie.

Vedlejší účinky
Delší používání v nadměrných dávkách může způsobit dlouhodobou midriázu (rozšíření zorniček = větší citlivost na světlo).

Používání během kojeni/laktace
Neindikuje se. Preventivní opatření Dodržovat doporučené dávky.

Preventivní opatření při skladování
Skladovat v uzavřené nádobě, chránit před horkem, vlhkostí a slunečním světlem.
list
Tato bylina je známa také pod názvy caramuru, cataguá, catiguá, chuchuhuasha, katuaba, pau de reposta, piratançara nebo tatuaba.
list
Závěr: Příjemná chuť dřevitých prvků, enormní výrazné účinky po vypití jsem nezaznamenal, ale výluh přinese příjemný stav uvolnění. Zajímavý zážitek a nový rozměr nečajů. Poměr cena/výkon také dobrý. Doporučuji.

Cena: 32-45,-/50g

Prodejce:
http://www.oxalis.cz
http://www.prodejbylin.cz/

Zdroj:
www.jidlo-piti-ziti.cz
http://www.rain-tree.com/catuaba.htm