Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Campesino Katuava + Ginseng

 • Vložil Tomáš Klouda 2.5.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Campesino Katuava je paraguayské yerba mate z přídavkem dřevěné kůry keře caruaby (Erythroxilum catuaba), žen-šenu (Panax ginseng) a aloysii citrónovou (Aloysia triphylla). Dokonalá přírodní alternativa pro hledající povzbuzení. Směs se skládá z nadrobno pomletých větviček, listů a pylu. Tradiční proces úpravy a produkce si zakládá na nepoužívání chemických prostředků, čím činí z této směsi výrobek shodný s pravidly přírody. Yerba mate Campesino Katuava + Ginseng patří k oblíbeným čajům mezi studenty a lidmi pracujícími psychicky. Jeho delikátní, vyvážené chuťové hodnoty zapříčiňují, že se skvěle hodí ke každodenní konzumaci. Vyjímečně chutná směs uchovávaná v nepropustném obalu, pro zachování aroma.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list obsahuje větší množství větviček, list drcený na velmi drobné části, hnědavé kousky katuaby tvoří odhadem max 10%, větší množství prachu, Aloysiie je předpoklávám ve formě větviček/stonků, ženšen nemohu identifikovat. Celek voní lahodně, svěží kořeněno-citrusový základ, lehce bylinný podtext. Barva je žluto-zelená, žluté větvičky a zelený světlejší list/prach.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 3 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 4-5g směsky, 80°C, 3 minuty louhování.
  Nahřátý list: lehounká vůně yerby (bylinný podtext) a silné citrusové, lehce nakyslé, vonné prvky. Výraznější citronový odér, jak u některých přímo citrusem ochucených kusů!
  Vůně: hezký poměr bylinných tónů a citrusového odéru, poměr cca 40:60. Lahodná vůně vybízející k napití.
  Barva: Tmavě zelená s odstínem hnědé, možná spíše khaki. Kalný nálev, mnoho prachu.
  Chuť: Sytá plná energizující chuť, poměr hořké a kyselkavé na stejné rovině, žádné dřevité projevy po catuabě, ženšenový tón také nenalézám, dominuje citron, silná bylinná základna cesmíny, ale umírněná citrusem. Má to hutný základ, má to svěžest, prvky působí po celých ústech, stabilní, hladké a plné. Bravo!
  Dochuť: po polknutí jsou celá ústa v "mátové" svěžesti, protahující efekt, silná citronová složka, kyselost je menší, hořkost vzadu na jazyku výraznější, ale nic svíravého, nebo nepříjemného. Blinné složky doslova poletují na patře a v předních polohách jazyka, stěny úst jsou zalité v "mátové" lehounce chladivé - "pálivé" - složce. Vynikající a dlouhotrvající aftertaste! Není vůbec co vytknout. Nadšení, tohle mě u zkoušení nových kusů baví.
  //kalabasa - pokrýt min 1/3 nádoby listem, prolévat chladlejší vodou - povzbudivé, osvěžující, skvěle stavěné, ani větší dávkování není hrubé, citrusové projevy obsažené byliny s lahodným bylinným základem. Není co vytknout, dal bych si i zchladlý výluh, vynikající a enormně povzbudivé :-) Za mě spíše k popíjení od jara a nejlépe přes léto, přes zimu horké ok, ale to osvěžení je značné, proto mi to sedí více na teplejší dny.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list drobný, i z vylouhovaného celku stále cítím výrazný citron, zlomky katuavy v malé míře, ženšen vidět není.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 136,-/500g

  Prodejce: yerba-market.cz