Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Campesino burrito

 • Vložil Tomáš Klouda 24.8.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Yerba maté listové se stonky, s přídavkem burrita (Aloysia polystachia) a zeleného čaje (Camelia sinensis). Burrito má vynikající vliv na trávicí systém a celkový metabolismus. Podporuje činnost jater a žlučníku, sleziny, močového měchýře, zlepšuje zažívání, činnost žaludku a střev. Posiluje organismus při stresu, chřipkách a chorobách z nachlazení. Omezuje vznik vnitřního napětí. Je vhodný zejména po přejedení, intoxikaci alkoholem a jinými látkami. Omezuje překyselení, nadýmání, žaludeční a střevní potíže. Má harmonizační vliv na hormonální systém, ženské a mužské genitální orgány. Obsažené flavonoidy mají silné ochranné a antioxidační účinky při degeneraci buněk a kloubů. Celkově posiluje organismus při stresu, chřipkách a chorobách z nachlazení. Omezuje vznik vnitřního napětí. Pro svou lahodnou a aromatickou chuť podobnou mátě si získá tento čaj i vaši přízeň jako osvěžující nápoj. Zelený čaj je kromě jiného zdroj fluoridu, který posiluje zubní sklovinu.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list je značně drobný, veliké množství prachu, celkově je směska více sekaná, menší obsah stonků, větší listy cesmíny jsou v menšině, pouhý zlomek z celku. Burrito, ani zelený čaj nelze v takto malé zlomkové podobě rozeznat od cesmíny.
  Barva listu zeleno-žlutavá, zdá se světlejší, než u jiných matéček. Žlutavé větvičky cesmíny.
  Vůně listu bylinná, hezky vybalancovaný poměr mezi vůní cesmíny a burrita – to voní po mátě, kořeněnou, svěží, protahující vůní.
  nadobi
  Barva nálevu tmavě hnědá, relativně velké množství kalu a prachu i přes filtrování přes jemné sítko. Paradoxně při popíjení bombillou je průchod prachu přes sítko minimální.
  Vůně nálevu primárně po cesmíně, bylinná nahořklá vůně s jemným odérem burrita, náznak kořeněné „mátové“ složky.
  nadobi
  Chuť je intenzivní, nakyslá s decentní hořkostí. Skutku zajímavá kompozice, drobnější list dělá základ výrazný, ale burrito vše zase zjemňuje – výsledkem je silná, ale vůbec ne nepříjemná, nebo agresivní chuť. Kořeněná „mátová“ složka burrita dominuje, v těsném závěru výrazná a silná chuť cesmíny, obklopuje celá ústa, jazyk zalije cesmína, stěny a patro úst pak svěžest burrita, v závěru je výrazněji nahořklá složka cítit vzadu na jazyku, za což může cesmína.
  Dochuť je intenzivní, postupné slábnutí protahující složky burrita, dostává se do naprosté rovnováhy cesmína s burritem, kontrast hořké a nakyslé – kořeněná primární složka ustupuje a dává prostor bylinnému specifickému základu cesmíny k projevu. Ani závěrem není tak silný základ nijak agresivní, naopak i přes hutnost bylinného základu yerby je burrito stále cítit a osvěžuje celý průběh doznívání.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavší, velice drobný. Ani zde není vidět rozdíl mezi cesmínou, čajem ani burritem, prostě drobná směska, ve které je k rozeznání akorát podíl žlutavých větších větviček cesmíny.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Silné, enormně povzbuzující a vyvážené matéčko, zkoušel jsem jsem přípravu na studeno, ale na to není směska dost svěží a základ je moc těžký, ideální je k popíjení za tepla.

  Cena: 138,00 Kč

  Prodejce: Pijumate