Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

Broskev - nektarinka (Oxalis)


Vložil Tomáš Klouda 21.2.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce:
Složení: pravý bílý čaj Shou Mei, broskve (min.21,3%) (broskve, rýžová mouka), rozinky (rozinky, slunečnicový olej), aroma nektarinky (min.3,8%), chrpa. Může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů.
Příprava: vodou o teplotě 90°C zalejte čaj v poměru 1,5 dl na čajovou lžičku. Pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 5 minut louhovat. Poté přeceďte.
Země původu: Čína.
nadobi
nadobi
Suchý list na pohled velmi hezký, pestrá barevná kombinace, Shou mei hodně nadrcené, větší listy zcela hnědé - celkově mi přijdou listy čaje dost tmavé. Poměrně hojný výskyt droboučkých stříbrných tipsů. Velké množství sušeného ovoce. Vůně intenzivní, broskvá a trochu zkreslená nektarinková, směska voní mnohem víc, než co by dokázaly dát sušené plody - značné množství aroma (jak je uvedeno i ve složení).
nadobi
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 100°C, 5 minut louhování.

Vůně: omamná vůně nektarinky již při zalévání suchého listu. Lehce štiplavá nektarinková vůně s odstíny broskve, sladko-nakyslý lehce kořeněný citrusový základ.
Barva: čistě žlutá barva nálevu, tmavší odstín.
Chuť: sladká základová chuť, výrazný broskvový základ, trochu pokřivená nektarinková složka, není identická, pozadí lehce kořeněnoé s nakyslým citrusovým tónem. Primární broskvová složka je dlouho cítit, teprve v závěru dává prostor i bílému čaji, který zde lehce prokoukne - lehce květové složky v pozadí. Díky ovoci je celek hodně sladký, velmi příjemný charakter, ani aroma není tak nepříjemné, jako u jiných směsek, pouze lehce štiplavý start.
Dochuť: poměrně dlouhá dochuť s primárními složkami broskve, lehce v pozadí prokukují sladké tóny rozinek, v závěru květové složky v pozadí. Méně nakyslý charakter, slabší citrusové pozadí i kořeněná složka, pestřejší průběh. Plný vyvážený průběh dochutě, velmi sladký celek.
nadobi
Vylouhovaný list hezký na pohled, kousky broskve, i shou mei nevypadá tak špatně jako za sucha, poměrně dost velkých nepoškozených listů. Měkké křehké lístky, voňavý celek.
nadobi
Závěr: Příjemná vyvážená směska, aroma se v chuti neprojevuje identicky s nektarinkovými prvky, ale nepůsobí ani agresivně, či nemístně, celek je velmi vydařený. Cena je vcelku také přijatelná, proč nezkusit? Jen pozor na nádobí - pro výrazné aroma nutno použít omyvatelné nádobí - jistě by jste neradi cítili nektarinku při přípravě jiného čaje.

Cena: 38,-/30g

Prodejce: Oxalis