Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších. • Boldovník vonný

 • Vložil Tomáš Klouda 31.3.2020, autor Tomáš Klouda


  caje
  caje
  caje
  caje
  Boldovník vonný vykazuje silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a schopnost chránit játra a buňky. Boldovník má pozitivní účinky na celou trávicí soustavu. Pomáhá uvolňovat křeče hladkého svalstva a zvyšuje tvorbu žluči, podává se ke zlepšení trávení.
  Vlivem obsahu alkaloidu boldinu se uvádějí i mírné sedativní účinky, kterých se využívá při léčbě psychosomatických poruch funkce trávicích orgánů, např. dráždivého tračníku. List boldovníku se používá při problémech s vylučováním žluči do dvanáctníku a jako zklidňující, močopudný a antibakteriální prostředek působící v močových a žlučových cestách. Jako léčebný prostředek se doporučuje při žlučových kamenech, bolestivém žlučníku nebo potížích s játry, při zánětu močového měchýře a revmatismu. Uvádí se i protiparazitické působení. Velmi účinně ulevuje při silném kašli - účinnost drogy je údajně jen nepatrně nižší než účinek kodeinu, na boldovníku však nevzniká závislost. V homeopatii se podává při zažívacích potížích provázených lehkými křečemi, ke kterým dochází obvykle při fuknčních poruchách žlučovodů. List boldovníku bývá často součástí žlučníkových směsí, kam se přidává kvůli svému působení na podporu a vylučování žluče. Nejúčinněji se kombinuje s natí řepíku, heřmánkem, vlaštovičníkem, jablečníkem, mátou peprnou, maliníkem a kořenem pampelišky. Pro zlepšení chuti se přidává do čaje yerba maté.
  Listy boldovníku podporují tvorbu žluči, díky močopudným účinkům napomáhají vylučování kyseliny močové, používají se při revmatických bolestech, migrénách a bolestech hlavy, zubů i uší.
  Účinné látky
  Listy boldovníku obsahují nalkaloid boldin a spartein, silice obsahující ascariol, cymol, cienol, eukalyptol, kafr, glykosidy jsou zastoupeny boldoglucinem, boldosinem a peumosidem, flavonoidy, třísloviny.
  caje
  caje
  Nadýchané, sekané, plátky žilkovaného listu. Vůně za sucha nepříliš výrazná. Vůně výluhu do oranžova, směs vůně rooibosu a bylin (meduňka, máta peprná). Chuť mi evokuje nejvíce jahodovou odrůdu meduňky, lahodné, uklidňující, stabilní, příjemné, univerzální - snadné na přípravu, ani delší louhování nebere stabilitu celku.
  caje
  caje