Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

Banglades GFOP


Vložil Tomáš Klouda 11.3.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
Info od prodejce:
Nížinný černý čaj, kvalitní list, medově hnědavý nálev nasládlé chuti, lehce zemitého charakteru.
Tip na přípravu: 7 - 9 gramů čaje vsypat do čajového filtru, přelít 0,6l vroucí vody, louhovat cca 3 - 4 minuty.
nadobi
list
Suchý list drobnější, tříděný, drobné drátky, poměrně málo zlatavých tipsů. Barva hnědo-černá až kovově šedá. Vůně ušlechtile dřevitá s usazenou kořeněnou složkou. Rok sklizně dovozce neuvádí.
nadobi
Tasterová příprava:
Taster 100ml, 2g listu, 100°C, 3 minuty louhování.

Předehřev: nevšední sladko-hořká dřevitá ušlechtilá složka s výrazným kořeněným pozadím a liči primární složkou, připomínající liči džus, nebo kompot.
Vůně nálevu: dřevitá, lehce kořeněná s těžšími odstíny tropického ovoce.
Barva nálevu: hutná tmavá rudá barva.
Chuť: sladké tělo s lehoučkou nahořklostí, dřevitá ušlechtilá složka spojená s tropickým ovocem - evokuje kopmpot/džus liči. V pozadí lehká kořeněná složka, lehký specifický bylinný podtón tvoří tento čaj také nesmírně zajímavým, ten nádech mě opravdu překvapil. Závěr do ovocna (liči) s lehkými ušlechtilými dřevitými prvky v pozadí.
Dochuť: dlouhá plná dochuť, nečekaně jemné sladké tělo, ovocné složky liči kompotu/džusu, specifické bylinné podtóny s kořeněnou usazenou složkou. Doposud mnou neobjevené spojené tóny, chutné vyvážené tělo a přitom plná chuť se speficikým nádechem. Závěr specifický dřevitý s bylinnou složkou - lehce pylovité složky - lehce kopretina, nejvíce však připomíná chuťová složka sedmikrásku! Vskutku jedinečný nevšední nádech.
nadobi
nadobi
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 100°C, 5 minut louhování.

Barva: tmavá rudá.
Chuť: ovocná složka hutnější a kořeněná v pozadí, výraznější bylinný prvek v pozadí (sedmikráska), lehce potlačen ze začátku dřevitou složkou, později se plně projevuje hebkost té sedmikráskové vedlejší složky. Lehce nahořklejší tělo, ale stále jemný charakter.
Dochuť: dlouhá, hutnější, ovocná plná složka s enormní dřevitou specifickou složkou v pozadí ve spojení se sedmikráskou, závěr bylinno-ovocná, sedmikráska+sladká tóny liči.
nadobi
Vylouhovaný list světle a tmavě hnědý, jeden list do zelena. Krásný pestrý list, velmi drobný vzhled, sedí k označení GFOP.
nadobi
list
Závěr: Na základě testování jsem pořídil tohoto čaje více domů, celek hutný, nevšední charakter čaje, zajímavé hutné a přitom vyvážené chuťové prvky, ani delší louhování nezkazí příjemný celek. Poměrně překvapivý výsledek z tak levně zakoupeného černého čaje

Cena: 28,-/50g

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava

Dovozce: Amana