Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Ašvaganda kořen mletý
Info od prodejce:
Historie
Ašvagandu začali používat mudrcové v Indii před cca 5 000 lety a zařadili ji k ajurvédským léčivým rostlinám. Doteď ajurvéda věří, že její pravidelné užívání omlazuje a má vliv na dlouhověkost člověka.
V Evropě se začala rozšiřovat v 16. století díky obchodníkům, kteří ji přivezli z cest po Asii.
Využití
Ašvaganda je nejznámější jako nervové tonikum používané na uklidnění v největších obdobích stresu. Jelikož ale nepůsobí na nervovou soustavu, její užívání během dne člověk neutlumí, ale naopak nabudí.
Působí podpůrně a léčivě v mnoha oblastech:
zlepšuje reprodukční funkce, zvyšuje plodnost, prokrvuje malou pánev
působí jako afrodiziakum
má vliv na kvalitní spánek, rychlejší a klidnější usnutí
upevňuje naše duševní zdraví a vitalitu – snižuje nervozitu, strach či úzkosti a dodává energii
jako stimulant podporuje funkci mozku - zlepšuje paměť, napomáhá udržet soustředění
odbourává únavu
podporuje imunitu (obsahuje vitamín C)
působí blahodárně na zdraví dýchacího ústrojí
potlačuje příznaky stárnutí, zlepšuje lidskou pleť a pokožku
snižuje vysoký krevní tlak (osoby s nízkým tlakem by dávkování měli konzultovat se svým lékařem)
má protizánětlivé, antivirové i antibakteriální účinky
Užívání byliny se nedoporučuje dětem do 3 let a těhotným či kojícím ženám.
Nejčastější užívání kořene ašvagandy má dvě formy, můžeme použít buď celý kořen nebo mletý na prášek. Pokud použijeme celý kořen, přelijeme ho horkou vodou a necháme přibližně 15 minut vylouhovat a připravený odvar vypijeme. V případě, že použijeme prášek, rozpustíme ho (přibližně 1 kávovou lžičku) v trošce vody nebo džusu a vypijeme. V obou případech užíváme ne nalačno 1 – 2x denně.
Doporučuje se pro správný nástup účinků užívat dlouhodobě. I přes to, že je zdravotně nezávadná, je vhodnější po měsíci užívání přibližně na 14 – 21 dní bylinu vynechat.
Ašvagandu je vhodné podávat osobám ve vyšším věku, lidem pracujícím v náročném stresovém prostředí (vrcholoví manažeři apod.) nebo v období po nemoci na podporu imunity.
Lidové názvy Ašvagandu
Indický ženšen, Vitánie Snodárná
Mletý prášek voní příjemně, kořeněným charakterem, připomíná vzdáleně křen s prvky ořechů a bylin. Nasládlá velmi příjemná vůně. Prášek je jemný, místy v něm jsou malé bíle drobné kousky kořene, ale mletí je precizní. Světlý prášek krémové barvy.
Malá čajová lžička na hrnek 150ml.
Stejná příprava je u prodejce uvedena u celého kořene i u mleté varianty, což je dle mého špatný postup, mletou variantu, díky lepší extrakci v této podobě, můžeme zalít vroucí vodou přímo do hrnečku a nechat 3-5minut.
Vůně je lehce dřevitá s bylinným základem, opět náznaky kořeněných prvků v podobě odstínů křene.
Barva je světlá v odstínu melty s mlékem, jako "bílá káva". Na hladině poměrně malý poček kousků nedomletého kořene.
Chuť je lehce zemitá, silně dřevnaté nuance, po pár sekundách nástup výrazné nahořklé složky a její stabilizace v ústech. Opět lehce křenové nuance. Komplexní a nevšední charakter, není to nepříjemná chuť, ale kontrast sladké a hořké je silný, bylinné základové prvky unikátní.
Dochuť po polknutí rychle přestává být v primáru nahořklá, doznívající hořké stopy, rychle se mění, sládne. Hořkost, ani celkové bylinné gró neumím k ničemu pořádně přirovnat, unikátní spektrum, pro běžné pijáky celkově velmi hořký zážitek, v dochuti pestřejší složky, podstatně příjemnější a výraznější tóny křenu, lehce kořeněné chutě, místy až složky k nepraženým burákům, kontrast sladké a hořké je opravdu silný.
Na dně se drží kal, chtěl jsem se k němu chovat stejně, jako k lógru, nepít jej, ale v popisu jsem našel, že mohu.
Silný zážitek a co do zkušeností neocenitelné, zajímavý a pro mě i chutný (mám hořké rád) bylinný nápoj!
Cena: 148,-/100g
Prodejce: bylik.cz